Seagate Barracuda vs Western Digital Blue serisi

@QhrynX Seagate babanızın galiba. Bu kadar savunduğumuza göre başka açıklaması yok.

Seagate veya WD alsa bile hayatında pek değişiklik olmayacak. 2 cümleden, kin içeren mesajı nasıl çıkardınız merak ettim 🧐

Aynen hocam Seagate babamın o yüzden ikisi de aynı şey hiçbir farkı yok dedim zaten. Eğer o mesajı okursanız benim orada tepkimin kendi dediğinin dışında bir fikir sunan insanlara alaycı yaklaşanlara olduğunu anlarsınız.

Bilgisayarımda 500gb 7200rpm'lik bir Seagate Barracuda diski vardı 4. senesini tamamlayınca
UltraDMA CRC Errors
hata kodu göstermeye başladı programlarda, disk kafası vurmaya başladı dosyalarım bozulmaya Windows çökmeye başlamıştı ardından WDBlue'nin diskini aldım yukarıda fotoğrafını gösterdiğin disk yani(WD10EZEX), Seagate serisine kıyasla bu disk daha sesli çalışıyor yani bilgisayar başındayken kulaklığın yoksa Harddiskin "kafa" seslerini duyabilirsin çok rahatsız edici değil ama çok sessiz bir bilgisayar istersen Seagate al, ayriyeten bendeki WD diskini alalı 7 aya yaklaştı halen daha bir sıkıntısını görmedim gayet güzel bir disk. Disk bana ulaştığında sadece baloncuklu bir poşete sarılmıştı anti-statik poşet yoktu ama Diski çalıştırdığımda herhangi bir sorunu yoktu WD serisi pek üzmez.

7 yıldır WD Blue 500 GB HDD kullanıyordum. 240 GB SSD aldım, yanına da ek depolama olarak WD Blue HDD'mi koydum. 7 yılı aşmasına rağmen bir sorununu göremedim hala.

CrystalDiskInfo'dan baktığımda 20042 saat çalışmış görünüyor. 2.2 sene hiç durmadan çalıştığını düşündüğümüzde gerçekten dayanıklı olduğunu görüyoruz. Bozulana kadar ek depolama olarak kullanıcam.

Bendeki WD Blue 1 TB'ın okuma hızı 200 MB/s yazma hızı 196 MB/s. Herkes bu iki marka arasında kalıyor. Bende Seagate harici harddisk var ve aldığım yıldan bir yıl sonrasından itibaren bana sürekli sıkıntı çıkarttı hala film dizi izlemek için kullanıyorum ama olsun memnun değilim. Ancak WD Blue'dan memnunum oyun da yüklüyorum fotoğraf da depoluyorum gayet performanslı. Seagate daha performanslı diye de düşünme çünkü HDD'den çıkabilecek hız belli. 200 MB olmasın 220 MB olsun önemli olan random IOPS değerleri ve HDD'lerde SSD'lere göre bu değerler fiziksel özellikleri nedeniyle çok daha düşük. Ayriyetten yukarıda da denildiği gibi Seagate Barracuda WD Blue'dan daha sesli çalışıyor bu da bence önemli bir etken. Ben WD Blue öneririm Seagate hakkında da aklında soru işareti pek kalmasın bence.

Bu arada piyasada refurbished ürünler de satılıyor ben Amazon.com.tr satıcılı almıştım sen de ya Amazon'dan ya da hepsiburada'dan hepsiburada satıcılı alırsan daha mantıklı bir alışveriş olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı