Seagate USB 3.0 Harici Diske USB 2.0 kablo ile kopyalamanın yarıda kesilmesi

edepsiz48

Hectopat
Merhaba, öncelikle kendimi tanıtayım. 19 yaşında bir gençim 3 yıldır bilgisayarcıda çalışıyorum. Bilgisayar'da yazılım ve donanım düzeyim bi haliyle iyi. Üniversitede gerekli olabilecegi için 1 ay önce 1 tb seagate harici hardisk aldım. 1 hafta sonra orjinal 3.0 kablosunu kaydettim normal usb kablosuyla kullanıyım dedim ama şu problemle karşılaştım. Uzun süre bilgisayarım usb (2.0 ) kablosu takılı halde olan cihazımı görmedi.

Ne yaptıysam olmadı. Bios ayarlarına baktım bios sıfırladım disk management dan yapılabilecek herşeyi yaptım nafile. Farklı işletim sistemleri denedim olmadı. Sonra bilgisayarımda çökmeler yaşadım ve bir baktım hardiskimde (sata harici degil) bad sectorler var. Ona göre formatladım bilgisayarımı ilk baştan 10 gb bölümü boş bıraktım ve ilerisine (c) ve (d) kurdum ki bad sectorlu dosyanın üzerini birşey yazarken sistem çökmesin diye.

Neyse formatı attıktan sonra harici HDD'mi görmeye basladı bilgisayar ama içine girip bir film yada oyun kopyaladıgımda HDD'den tık diye ses çıkıyor, sanki gücü kesiyormuş gibi ve yaptıgım kopyalama işlemi %5 i bulmadan bitiyor. Ama aynı harici diskimi arkadaşların bilgisayarında usb 2.0 kablosuyla hiç problem yapmadan tüm işlemlerimi gerçekleştirebiliyorum. Sizce neden böyle bir sorun oluşuyor benim bilgisayarımda ?
  • Sistemim Amd Athlon x4 640 3.6 ghz overclock ile stock 3.0 ghz
  • 4GB Ddr 3 1600 mhz
  • Geforce g210 512 mb Ddr2
  • Asrock n68 s3 Ucc anakart
  • 1 tb hardisk

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun iki nedeni var:
  • Kasanın ön portunu kullanıyorsun ve öne yeterince akım gelmiyor. Akımın bir kısmı anakart ile ön kasa portu arasındaki ince kabloda kayba uğruyor.
  • Asrock anakart kullanıyorsun. Çok kalitesiz bir anakart ve USB portlarında yeterince akım beslemesi yapamıyor.

Bir de aklıma geldi, bu tür dandik anakartlarda bir Jumper var ve bu Jumper USB voltajını değiştirmekte. Bilgisayarı kapat ve anakartın burasındaki Jumper ayarını kontrol et:

N68-S3 UCC USB Jumper.jpg

Jumper'ı bulunduğu konumdan çıkar ve bir yana tak. Bilgisayarı aç ve bak bakalım bu defa sorunsuz tanıyacak mı?

Jumper ayarları.jpg

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı