Şebeke elektriği kaç volt olmalı?

Jammy

Hectopat
Bilgisayarların sağlıklı çalışması için prize gelen volt kaç olmalı? Gündüz ve akşam saatleri arasında ölçtüğüm volt 180- 190 arası sürekli değişiyor hiç sabit durmuyor. Bir güç kaynağı almayı düşünüyorum fakat oda şebekeden aldığı elektriği bilgisayara veriyormuş. Sizlere gelen kaç volt, düşük olanlar varsa nasıl çözdü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba

Daha 20 gün önce Antalya-Alanya'da şimşek düşmesi yüzünden voltajda dalgalanma yaşadım. VDSL modemim ve LED monitörüm sizlere ömür. Evet, UPS'lerin bazılar şebeke elektriğini direk olarak aygıta aktarıyor. Sadece elektrikler kesilirse kaynaktan enerji sağlıyor. Bazı UPS'ler ise bağlı olduğu aygıtı sadece pilinden besliyor. Bu bahsettiğim aygıtlar biraz daha tuzlu tabii.

Ben kendim için bir adet akım korumalı ''Hama'' marka priz satın aldım. Zaten yeni satın aldığım monitörün adaptörnde Min. 100 Volt şebeke girişi olması gerektiği yazıyor. Siz de aygıtlarınızı tanıyarak, ihtiyacınıza uygun tercih yapın.

Power'da 220V yazıyor fakat elektrik santralini aramıştım yakın zamanda eve gelip inceleme yaptılar direkten gelen kablonun değişmesini söylediler ek olarak hiç bir eve direk 220v elektriğin gitmediğini söylediler ne kadar doğru bilmiyorum tuzlu bir fiyata pc toplayıp elektrik sıkıntısı yaşamak istemiyorum açıkcası :)

Açıkcası bende o elektirik madurlarındanım şahsen 2013 yılında 3 Trafo kablosunu su alması yüzünden RAM sizlere ömür oldu allahtan garantisi vardı akım korumalı priz alabilirsiniz kaan abinin dediği gibi bendede tuncmatik akım korumalı kendiden sigortalı bir priz bulunmakta ve 2 gün önce ilk defa sigortası attı çalıştığını ordan anladım.

bu güne kadar zaten yüksek bir volt alamadım sürekli düşük geliyor yeni kablo alıp tekrar bakacağım zaten güç kaynağı alacağım olmadı yanında akım korumalı priz de alabilirim. tek kafama takılan soru bilgisayarın sağlıklı çalışması için kaç volt gerektiği.

Sayın Jammy elektrik santralinden gelen arkadaşlar doğru söylemiş. Hiç bir eve 220v gitmez. O şebekeyi sizin gibi kullanan bir sürü insan var. Yoğun kullanım saatlerinde voltaj düşüklüğü yaşanabilir. Direkten gelen kablonuzun ince olmasıda etkiler. Kullandığınız elektrikli aletlerin arkasında, yanında, üstünde yani etiketinde Min. ve Max. Giriş voltajları yazar. Bunları kontrol etmenizi öneririm. Direkten gelen kabloyu'da değiştirirseniz faydasını görürsünüz.

Son düzenleme:
Sayın Jammy elektrik santralinden gelen arkadaşlar doğru söylemiş. Hiç bir eve 220v gitmez. O şebekeyi sizin gibi kullanan bir sürü insan var. Yoğun kullanım saatlerinde voltaj düşüklüğü yaşanabilir. Direkten gelen kablonuzun ince olmasıda etkiler. Kullandığınız elektrikli aletlerin arkasında, yanında, üstünde yani etiketinde Min. ve Max. Giriş voltajları yazar. Bunları kontrol etmenizi öneririm. Direkten gelen kabloyu'da değiştirirseniz faydasını görürsünüz.

dediğin gibi yapıp duruma göre bakıcaz artık

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı