Secure Boot'a erişilmiyor

tisifun

Yoctopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Bugün bilgisayarım mavi ekranda kaldı. Otomatik onarıma geçiyor ve saatlerce beklemem rağmen açılmıyor.
Güvenli modda başlatmak için de Secure Boot kısmını disable etmem gerektiğini yazmışlar ama ben ne yaptıysam o Secure Boot kısmına erişemedim.
Şifre koyup baştan başlattım ama yine de gelmedi. Ekran görüntülerimi paylaşacağım. Bilen varsa yardımcı olabilir mi?

WhatsApp Image 2021-08-30 at 18.41.57.jpeg

WhatsApp Image 2021-08-30 at 18.41.58.jpeg

WhatsApp Image 2021-08-30 at 18.41.59.jpeg

Herkese merhaba,
Bugün bilgisayarım mavi ekranda kaldı. Otomatik onarıma geçiyor ve saatlerce beklemem rağmen açılmıyor.
Güvenli modda başlatmak için de Secure Boot kısmını disable etmem gerektiğini yazmışlar ama ben ne yaptıysam o Secure Boot kısmına erişemedim.
Şifre koyup baştan başlattım ama yine de gelmedi. Ekran görüntülerimi paylaşacağım. Bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Eki Görüntüle 1153308

Eki Görüntüle 1153309

Eki Görüntüle 1153310

Güvenli mod için Secure Boot'u kapatmanıza gerek yok.
Başlarken Shift tuşuna basılı tutmayı deneyin ya da F8'e seri halde basın.

Bikaçkez bşarısız başlangıç sonrası sistem zaten sizi otomatik olarak kurtarma bölümüne atar oradan güvenli moda erişebilirsiniz.

Otomatik kurtarmaya mavi ekran geldikten sonra otomatik olarak geçiyor zaten. Sonrasında siyah ekran ve mouse ile birlikte saatlerce duruyor. Bootu kapattıktan sonra otomatik güvenli modda açar diye okudum. Bu yüzden kapatmaya çalışıyorum. Bootu kapatmadan ve onarım kısmını geçmeden güvenli modda başlatmanın başka bir yolu varsa deneyeyim onu.

1630339699534.png

Otomatik kurtarmaya mavi ekran geldikten sonra otomatik olarak geçiyor zaten. Sonrasında siyah ekran ve mouse ile birlikte saatlerce duruyor. Bootu kapattıktan sonra otomatik güvenli modda açar diye okudum. Bu yüzden kapatmaya çalışıyorum. Bootu kapatmadan ve onarım kısmını geçmeden güvenli modda başlatmanın başka bir yolu varsa deneyeyim onu.

Eki Görüntüle 1153323

Secure Boot dediğimiz olay sistemin boot ederken boot edilebilecek aygıtları tek tek taramak yerine ayarlanmış bir aygıttan boot etmesine yarıyor.
Bu daha hızlı bir boot sağlıyor.

Eğer onarıma geçtikten sonra siyah ekrana düşüyorsanız sisteminizin kurtarma bölümü dahi zarar görmüş demektir bu olay durduk yere olmaz disk hasarı mevcut olabilir.

Mavi ekranın görseli varsa bakalım en azından sorunun kaynağını anlamaya çalışırız.
Sistemde önemli veri yok ise sıfırdan format atmanız lazım.

Eski bilgisayar ama böyle bir mavi ekran çıkmamıştı hiç. Yeni disk mi almam gerekiyor?
Bu hatanın aynısını çözmüşler dediğim gibi bootu kapatarak. Benim diskin kurtarma bölümü mü hasar görmüş?

Dosya Ekleri

• 1630340727019.png
    1630340727019.png
    925,9 KB · Görüntüleme: 42
Eski bilgisayar ama böyle bir mavi ekran çıkmamıştı hiç. Yeni disk mi almam gerekiyor?
Bu hatanın aynısını çözmüşler dediğim gibi bootu kapatarak. Benim diskin kurtarma bölümü mü hasar görmüş?

Anlattıklarından o şekilde sonuç çıkarıyorum.
Kurtarma bölümü her şekilde açılması lazımdı.
Açılmaması ya yazılımsal ya da donanımsal yani diskinde hasar var demektir.

Dediğim gibi sistemde önemli veri yoksa sıfırdan formatlayın sistemi.
Sonra diskinizi kontrol ederiz.

Tekrar selam,
Diskte sorun vardır diye yeni bir SSD satın aldım. SSD'ye Windows yüklettim. Ama benim laptopa takınca diski görmesine rağmen ekteki mesajı alıyorum. Format başarılıydı.

Dosya Ekleri

• A9FEFE95-DDFD-4EAA-8FEB-F8562C515B43.jpeg
    A9FEFE95-DDFD-4EAA-8FEB-F8562C515B43.jpeg
    100,4 KB · Görüntüleme: 23
  • 2A91FD19-6A14-4236-974A-58819E2D3E77.jpeg
    2A91FD19-6A14-4236-974A-58819E2D3E77.jpeg
    309,2 KB · Görüntüleme: 24

Geri
Yukarı