Sennheiser HD350BT vs Behringer BH480nc

Hiç sıkıntı yok hocam ne istersen sor ben elimden geldiğince anlatırım.

Neural DSP Gojira plugini var mesela şu an bende kurulu, ses kartındaki gitar girişini tanıması için ASIO4ALL diye bi yazılım var onu yüklüyoruz sonra gecikmesiz bi şekilde simülasyonla gitar çalabiliyoruz. Simülasyondaki amfiler hep gerçeği binlerce dolar olan amfileri klonlamak için yapılıyor makine modelleme sistemiyle yani gerçek bi amfi aldığında giriş seviye 15W civarı bi amfi alacaksın ve bu amfilerde gürültü sıkıntısı olur doğası gereği. Watt yükseldikçe de gürültü azalır aynı ses seviyesini alırken. GTX 1060'la oynadığımız herhangi bi oyunda fanlar neredeyse tam devire çıkıyorken 4080 aynı ayarlarda fan döndürmeye gerek bile duymuyor çok güçlü olduğu için öyle düşün.

Dijital sistemde gürültü olmaması için tek gereken şey bilgisayarı topraklı bi prize bağlamak sonrasında yüz bin liralık ekipmanlar kullanıyormuş kadar az gürültülü seviyesiyle çalabilir hatta kaydedebilirsin. Bunun dışında bi tane plugin aldığında, Gojira'dan örnek verelim, 3 tane amfi 3 tane kabinet ve birkaç tane de mikrofon var, 10 bant eq ve overdrive pedalı gibi pedallar bile var. Alabileceğin tonlar tek pluginle bile bayağı çeşitli üstelik amfi simülatörlerinin demo sürümleri var seçenekler çok fazla.

Amplitube 5 ile mesela biraz işi çözdükten sonra hangi grubun hangi albümünün tonu lazımsa kolayca çok benzerini yakalayabiliyoruz, BIAS FX 2'de topluluğun yaptığı hazır presetler de var tek tuşla Rammstein Engel tonu karşında oluyor. Simülatör olarak ben Amplitube 5 Max ve Archetype Gojira kullanıyorum ton ayarlama vb. konularda da yardımcı olabilirim. Bu bütçedeki gerçek amfilerin sıkıntıları ve kısıtlılığıyla uğraşmaktansa dijitali tavsiye ederim kesinlikle.
Uzun süredir giriş seviyesi amfi araştırması yapıyordum ama saydığınız artılara bakılırsa ses kartı almak çok daha mantıklı ve ucuz. Peki insan bi soruyor, amfi alanlar enayi mi, ses kartıyla bir çoğunu simüle edebiliyorken diye. Ses kartının amfiye kıyasla negatif bi yönü var mıdır?

Ses kartı tercihi olarak: Gitar Koçu'nun ses kartı önerisi videosunu izliyordum, ve um2 ile olan fiyat farkına değecek şekilde umc202hd almak iyi olabilir diyordu. Siz ne dersiniz? Bu fiyat bandında um2 en iyi tercihlerden biri midir?

Peki insan bi soruyor, amfi alanlar enayi mi, ses kartıyla bir çoğunu simüle edebiliyorken diye. Ses kartının amfiye kıyasla negatif bi yönü var mıdır?

Hocam gerçek amfi tabii ki daha güzel hissettiriyor hiçbir şey değilse bile yanında yerde durmasının verdiği ego yeter ama dediğim gibi simüle ettiğimiz amfilerden birini alabiliyorsak geçerli bu. Bir sürü simülasyonum olacağına bi tane gerçek Peavey 5150'm olsun yeter diyenler çok ama 5150 yurt dışında bile ikinci eli 700 dolar olan bi amfi. 50 dolarlık giriş seviye amfiler için kimse hissiyatı güzel demiyor hatta Line 6 Spider V ve Marshall Code 25 gibi giriş seviye amfilere herkes nefret kusuyor. Zaten giriş seviye amfiler gerçek tube amp değiller solid state devrelerle tube sesini taklit etmeye çalışıyorlar ve bu yüzden sevilmiyorlar. İstersen birkaç hafta detaylı araştırma yapıp yabancı forumlardan giriş seviye amfilerini bırakıp dijital simülasyona geçenlerin konularını oku hepsi oh dünya varmış diyor.

Ses kartı tercihi olarak: Gitar Koçu'nun ses kartı önerisi videosunu izliyordum, ve um2 ile olan fiyat farkına değecek şekilde umc202hd almak iyi olabilir diyordu. Siz ne dersiniz? Bu fiyat bandında um2 en iyi tercihlerden biri midir?

Hocam küçümsemek için değil ama Türk kanallarının videolarına bakmanı önermem böyle konularda. Ben yıllar önce bu konuları ilk defa araştırırken UM2 yerine Scarlett almayı bile düşünmüştüm birkaç katı fiyatına ama high gain tonlarda emin ol %1 bile fark duyamıyoruz. Ses katındaki phantom power devresini bile kullanmıyoruz biz gitar taktığımızda, sadece preamp ile Hi-Z girişi kullanıp sesi de clipping yapmayacak en yüksek seviyeye alıyoruz o kadar.

Kanal izlemeyi seviyorsan SpectreSoundStudios ve Lambchopper678 kanalları var ikisi de profesyonel metal müzikle ilgilenen dürüst kanallar. Ben zamanında Scarlett ve UM2 aldım Scarlett biraz daha temiz ses veriyordu direct input sinyalde ama ben UM2'yi high gainde çok daha tatlı buldum. Yıllar sonra Spectre Sound Studios kanalına rastladığımda da videolarından birkaçında Behringer Xenyx preamplerin metal gitara çok hoş bi "creamy"lik verdiğini düşündüğü için profesyonel kayıtlarında bile 50 dolarlık Behringer mikserini kullandığını söylediğini görüp iyice emin oldum.

Kanalı takip edersen gitar manyetiklerinin hangi marka olduğunun ses tonunu değiştirmediğini de ispatlarıyla anlatıyor, temiz tonda preamp de manyetik de biraz etki ediyor ama amfiyi bağlayıp high gaine geçtiğin anda hepsi tamamen aynı sesi vermeye başlıyor. Çeşitli ses tonları istiyorsak elimizde çeşitli amfiler ve daha önemlisi çeşitli speaker kabinleri olması gerekiyor çünkü bu ikisi birer ekolayzer daha doğrusu filtre olarak çalışırken ne preamp ne de manyetikler bi şey filtrelemiyor dolayısıyla da sese etkisi kocaman bir sıfır high gain çaldığımız için.

Kısacası UM2 bizim için en alınası ses kartı. Simülasyon da gerçeğine 700 dolar veremiyorsan en iyi seçenek üstelik çeşitliliği çok fazla. Giriş seviye amfiler hiçbir şekilde simülatörlerle yarışamıyor.

Zaten ses kartı sadece sesi iletmek için bi arabirim, ses kartın olmasa dönüştürücü ile gitar kablosunu direkt anakarttaki line-in girişine taksan yine çalabilirsin belki biraz gürültü olur o kadar. UMC202HD almaya gerek yok, UM2 bile minimumun çok üstünde iş yapabiliyor zaten.

Bir de şu var, video 2 yıl önce çekilmiş ve o zaman biri örneğin 600 liraysa diğeri 700 liraydı hadi 100 lira daha ekleyelim en fazla ne kaybederiz diyorduk. Şu an makas açıldı ve gereksiz bi "yükseltme" oldu. Üstelik Xenyx preamp yok UMC202HD'de Midas preamp var. Xenyx öncelikli tercihimiz metal tonları için. Detaylı bilgi lazım olursa yine etiketle ben gelip yazarım.

Geri
Yukarı