Serbest kalma ücreti nedir?

B

Bir de anlamadığım transfer bütçesi ile maaş bütçesi nedir ?
Ayrıca takımımdaki oyuncuyu serbest bırakırsam bana para mı geliyor ?

Transfer bütçesi bonservis ödemeni sağlar fakat transfer bütçesini maaş bütçesine ekleme yapabilirsin aynı şekilde maaş bütçesini transfer bütçesine ekleyebilirsin FIFA veya FM oynuyorsan. Maaş bütçesi de kiralık, serbest oyuncuları almanı sağlar verebileceğin yıllık maaşı belirtir. Takımındaki oyuncuyu serbest bırakırsan maaşından kurtulmuş oluyorsun fakat belli bir ücret fesih bedeli ödersin.

Son düzenleme:
B

Bir de anlamadığım transfer bütçesi ile maaş bütçesi nedir ?
Ayrıca takımımdaki oyuncuyu serbest bırakırsam bana para mı geliyor ?

Transfer bütçesi, transfer etmek istediğin oyuncular için ayırabileceğin bütçe. Maaş bütçesi ise oyunculara vereceğin yıllık maaş bütçesidir. Atıyorum 100M€ maaş bütçen var, takımının yıllık maaşı bu ücreti geçmemeli. Eğer transfer veya maaş bütçelerinden birisi çok fazlaysa diğerine ekleme yapabilirsin, FM oynadığını var sayarak söylüyorum. Diğer oyunlarda sistem nasıl işliyor fikrim yok. Oyuncunu serbest bırakırsan sözleşmesi gereği alacağı parayı tek seferde vermek zorunda kalırsın, hem oyuncu gider hem de tek seferde yüklü bir meblağ ödeyebilirsin. Önermem yani. Maddi durumun çok iyi değilse veya oyuncu çok önemliyse kulübün fesh işlemini durdurabilir. Çok nadiren FM kariyerlerimde paranın bol olduğu zamanlarda çileden çıkaran oyuncuların sözleşmesini fesh etmişliğim vardır.

Oyuncu genelde onaylar serbest kalma maddesi ne kadarsa ö fiyat ödenirse sana teklif olmadan oyuncu karşı tarafla görüşür
Oyuncuya talip olan kulüp, oyuncunun bonservisini elinde bulunduran kulübe serbest kalma bedelini ödeyeceğini taahhüt eder ve oyuncuyla görüşme talebinde bulunur. Bu durumda izin verilmesi gerekir. Sözleşme gereği kulüp izin vermeye mecbur diyebiliriz. Ama serbest kalma bedeli ödenecek diye oyuncu mecbur transfer olucak diye bir zorunluluk yok, oyuncunun inisiyatifinde.

Ben serbest kalma bedelini ödeyeceğim deyip profesyonel sözleşmesi bulunan oyuncuyla transfer görüşmesi yapmak sözleşmelere aykırıdır. Kulübe haber verilmesi gerekir. Aksi takdirde kulüp açacağı her türlü davayı-tazminatı kazanır.

Özeli, geneli konuyu karıştırır işin özeti bu.

Yani teklifsiz ücretini ödeyip alabilir diyorsunuz öyle mi ?
Evet. Görüşme falan yok kulüp ile. Oyuncu ile anlaşma aşamasına gidiyorlar. Oyuncu ile anlaşılırsa oyuncu kulüpten ayrılır. Siz bir şey yapamazsınız diye biliyorum.

Geri
Yukarı