Çözüldü Seri F5 atmak siteyi çökertir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MKara96

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Hatay
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522431048
Daha önce bir yerde sanki duymuştum ama hatırlamıyorum. Tamamen meraktan soruyorum kısaca. Milyonlarca kişinin anlık bir şekilde seri F5 atması bir web sitesini çökertir mi?

Çözüm
Daha önce bir yerde sanki duymuştum ama hatırlamıyorum. Tamamen meraktan soruyorum kısaca. Milyonlarca kişinin anlık bir şekilde seri F5 atması bir web sitesini çökertir mi?

Hayır çökertmez. Önceden her bir requestin tamamı alınıyordu şimdi F5 attığınızda sitenin tamamını almıyorsunuz. Önceden gelen verilerin üstüne ek textleri objeleri çekiyorsunuz. Hatta bunu internetinizi kesip Technopat sitesinde bile deneyin. Chrome'un ulaşılamıyor sayfası yerine Technopat'ın hazırladığı ulaşılamıyor sayfası geliyor. Siz bir web sitesini 1 defa açtığınızda temp dosyaları bilgisayarınıza geçtikten sonra tempi temizlemediğiniz sürece baştan çekmez siteyi.
DDoS saldırısı dediğimiz olayı bu zaten. Birçok kullanıcının aynı anda defalarca siteye istek atması bazı siteleri çökertip bazı siteleri de yavaşlatacaktır. Sonuç tamamen Server'a göre değişecektir.

Hayır çökertmez. Önceden her bir requestin tamamı alınıyordu şimdi F5 attığınızda sitenin tamamını almıyorsunuz. Önceden gelen verilerin üstüne ek textleri objeleri çekiyorsunuz. Hatta bunu internetinizi kesip Technopat sitesinde bile deneyin. Chrome'un ulaşılamıyor sayfası yerine Technopat'ın hazırladığı ulaşılamıyor sayfası geliyor. Siz bir web sitesini 1 defa açtığınızda temp dosyaları bilgisayarınıza geçtikten sonra tempi temizlemediğiniz sürece baştan çekmez siteyi.

Çözüm
Bu tür davranışlar, aşırı trafik oluşturarak sunucuların yükünü artırabilir ve kaynakları tüketebilir. Web sitesi altyapısının kapasitesine, sunucunun gücüne ve trafik yönetimi önlemlerine bağlı olarak, bir web sitesi böyle bir yük altında çökebilir veya performans sorunları yaşayabilir.

Bilgi için teşekkür ederim dost.

Her web sitesi bir sunucu üzerinde çalışır. Sunucular teknik olarak bir bilgisayardır ve işlem güçleri, internet bağlantı hızları, aynı anda bağlanabilecek kullanıcı sayısı işlenebilecek istek sayısı sınırlıdır. Aynı anda gelen istek sayısı sunucunun limitlerini aşarsa mevcut işlem yükü sonlanana kadar sunucu yeni istekleri kabul etmeyecektir. Bu da sitenin kısa süreliğine çökmesine yeni isteklere yanıt vermemesine sebep olacaktır.

Bu arada bahsettiğiniz aynı anda milyonlarca kişinin F5 tuşuna basmayı tanımı kısaca DDoS saldırısının farklı bir yaklaşımı gibi düşünülebilir. Güvenliği düzgünce sağlanmış sunucular genelde DDoS saldırılarına karşı sitenin tamamen çökmesini engelleyecek güvenlik katmanları barındırır. Aynı anda birden çok istekle karşılaşıldığında istek gönderen cihazların isteklerini işlemek yerine önce daha az işlem gücü gerektiren kişi doğrulması için CAPTCHA tarzı şeyler ister.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı