Ses Kartı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

mtayfur83

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Uzmanı
Değerli dostlar.

ASUS P8Z77-V PRO Anakart kullanmaktayım. Ayrıca Logitech Z623 2+1 THX Ses Sistemim Var.

Asus un Sitesinde Onboard Ses Kartı Hakkında verilen bilgileri aynen aşağıya ekledim; Sıradan anakartlara oranla biraz daha iyi bir onboard ses kartı var.
Realtek® ALC892 8-Kanal High Definition Audio CODEC
- Destekler : Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel Jack-retasking
Ses Özelliği :
- Absolute Pitch 192kHz/ 24-bit Gerçekçi BD Kayıpsız Ses
- DTS Ultra PC II
- DTS Connect
- Arka panelde Optik S/PDIF çıkış(ları)
Şimdi ben bu sisteme "Asus Xonar DSX 7.1 Pcı-e" gibi yeni nesil Ses Kartı almayı düşünüyorum. Onboard ses kartına göre ciddi bir farkı olur mu?

Elimde 5 - 6 yıl evvel almış olduğum "Creative Sound Blaster Audigy (SB0570)" Ses Kartı var.
ASUS P8Z77-V PRO anakartta Creative Ses Kartı Windows 8.1 desteği olmadığı için seste takılma ve donma sorunları hasıl oluyor...
Nette araştırdığım vakit Creative (SB0570) ses kartı kullanan bir çok kişi bu sorundan muzdarip. Bilhassa 64 Bit sistemler de sorun çıkartıyor.
Bios Update dahil her şeyi denedim olmadı. En son sistemden Creative'i çıkarttım.
Değerli cevaplarınız için şükranlarımı sunarım...

Kullandığınız donanımın kalitesi de önemli. Yani ses sisteminden bahsediyorum. Elde edeceğiniz ses tabii ki fark eder. Ayrıca mevcut ses kartınızın Vista yada Windows 7 sürücüsü varsa, aygıt yöneticisinden manuel yüklemeyi de deneyebilirsiniz.

Kullandığınız donanımın kalitesi de önemli. Yani ses sisteminden bahsediyorum. Elde edeceğiniz ses tabii ki fark eder. Ayrıca mevcut ses kartınızın Vista yada Windows 7 sürücüsü varsa, aygıt yöneticisinden manuel yüklemeyi de deneyebilirsiniz.

Bahsettiğiniz sürücü yükleme mevzusunu defalarca Vista ve 7 sürücüleri dahil olmak üzere denedim sonuç yine aynı...
Hiç driver yüklemeden 8 ve 8.1 in gördüğü biçimde denedim yine aynı. Ofisteki diğer aynı model anakarta sahip PC de denedim yine aynı.
Hatta sırf bu sebepten 2 defa format attım Bios u en güncel sürüme update ettim...
Acaba ses kartı mı arızalandı dedim eski model Asus P5KPL- AM SE anakart ve Win 7 x86 ile denedim kart sorunsuz...
Sonuç olarak dediğim gibi Creative Sound Blaster Audigy SB0570 Yeni nesil Anakart ve Windows 8 - 8.1 ile uyumlu değil...

Güncel anakartlarda Creative Sound Blaster Audigy SB0570 model ses kartı maalesef stabil çalışmamakta. Ve gerçekten gerçek ses kalitesini bile verememekte...

Creative Worldwide Support
Linke tıklarsanız güya 8.1 sürücü desteği var zannedersiniz. Gerçi uygulamada var fakat ses te takılma ve donma sorunu da var.

Dün akşam ürünün PCI slotlu versiyonu olup anakartım içinde en uygun seçim olan " Asus Xonar DS/A 7.1 PCI Ses Kartı " Siparişimi verdim ürün kargo da yarın inşallah test eder görüşlerimi burada belirtirim.

Evet arkadaşlar Asus Xonar DS 7.1 PCI ses kartını enine boyuna gün boyu test ettim diyebilirim.
Öncelikli amacım Müzik dinlemek olduğu için genel itibariyle müzik dinledim. Şuna bir kere daha inandım ki giriş seviyesindeki bir ses kartı bile en iyi onboard ses kartından kat kat daha iyi.

Logitech Z623 ü resmen coşturdu diyebilirim. Sistemi resmen yeniden keşfettim. Bilhassa bass dengesi inanılmaz güzel bir hal aldı. Ses olabildiğince temiz, doygun ve berrak biçimde kulaklarımı okşadı diyebilirim.

Çok para vermeden 130,00 TL gibi bir rakama (çok şey bekleyenler hariç) kaliteli ses duymak isteyenlere tavsiye ederim. Ses Sistemlerinizi Onboard ses kartına mahkum etmeyin...
Ürüne ait yazılım ise gayet kullanışlı efektler fena değil kısacası ürün benden 10 üzerinden 9 aldı diyebilirim.
Hal böyle iken Xonar Essence STX II nin nasıl bir şey olduğunu hayal bile edemedim. Gönül ister öyle bir şey almak ama çok pahalı maalesef...

Olumlu olumsuz görüşlerini beyan eden herkese teşekkür ederim...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı