Ses kartına göre ses kalitesi değişir mi?

erkol80

Hectopat
Daha fazla  
Yanlış söylemiş olmayayım onboard ses kartları var anakarta gömülü şekilde mesela benim anakartım yandı. Başka onboard ses kartı takılı anakart takıldı farklı model. Sormak istediğim şu, ses kartına göre ses yüksekliği ve kalitesi değişir mi ?

Evet değişir. Her anlamda. Öncelikle kullandığın kulaklık/hoparlörün empedansını yani giriş direncini öğrenmen gerekiyor. Eğer anakartın üzerindeki ses kartı o çıkışı besleyebilecek güçte değilse, daha yüksek besleme gücüne sahip bir ses kartı alman gerekiyor. Ses yüksekliğiyle ilgili kısım genel olarak bundan ibaret.

Bunun dışında kullanım alanına ve ne istediğinize göre çoğu şey değişir. Bir ses kayıt stüdyosu ve bir sinemadaki amplifikasyon tamamen farklıdır. Örneğin kayıt stüdyolarında en iyi duyumu almak için, giriş sesini minimum distorsiyona maruz bırakarak, sinyali olabildiğince az işleyen ve çıkışı da buna mukabil flat dediğimiz seviyede veren ekipmanlar kullanılır. Çünkü atıyorum bir şarkı üreteceksiniz fakat sizin ürettiğiniz şarkı sadece sizin dinlediğiniz hoparlörde çalmaz. Bir kafede, bir otomobilde veya bir cep telefonu hoparlöründen çalınabilir. Dolayısıyla sesin her ortamda duymak istediğiniz gibi çıkması için bu şekilde flat duymanız ve buna göre işlemeniz gerekiyor. Fakat bir sinema salonunda veya bir dinleme ortamında, en basit olarak insanların duymak istediği ses verilir. Dolayısıyla çoğu zaman alt frekanslar ve tizler yükseltilerek daha eğlenceli bir duyum elde edilmeye çalışılır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı