Ses kartını taktıktan sonra anakarttaki ses çıkışı çalışmaya devam edecek mi ?

Murat5

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba. Bugün Aerocool Hi-Tech 7A kasamın tüm sıcaklık sensörlerini yerlerine yapıştırayım ve biraz temizlik yapayım diye kasamı açtım. Yıllardır çalışmayan kasanın kulaklık çıkışını tamir etmeye çalıştım. Jack'a kulaklık taktığımda temas yüzeyleri doğru ama nedense çalışmıyor. Kulaklığı mikrofon jack'ına taktığımda girerken cızırtı çıkarıyor, kulaklık çıkışında hiçbir şey yok. Sanırım akım bile gelmiyor, neyse.

Sorunuma geleyim, ben şimdi anakarta kulaklık takarak kullanıyorum bilgisayarı. Bir de Altec Lansing 5+1 ses sistemim var. Anakartımda 5+1 desteği yok. 3 kabloyla bağlamak yerine Aux-in girişini kullanıyorum hoparlör setimin. Kulaklıktan hoparlöre geçiş yaparken kasanın arkasından anakartta kablo değiştirmek zor geliyor. Hoparlör setimin üzerinde kulaklık çıkışı var ama, bu çıkışı kullansam bile hoparlör seti çok ısınıyor ve sanırım elektrik kullanmaya devam ediyor. Arkasında büyük bir pasif soğutucu var zaten. Bu yüzden kulaklık kullanırken hoparlör setini tamamen kapalı tutuyorum.

Değiştirmemekte direndiğim sistemime göre fazla kaçmayacak bir bütçeyle bu ses kartını uygun buldum: https://www.vatanbilgisayar.com/cre...-pci-ses-karti/productdetails.aspx?I_ID=21168

1. Ses kartını aldıktan sonra, 3 kanallı olarak 5+1 ses sistemimi ses kartından bağlayacağım.
2. Kulaklığı bir yere bağlamam lazım.

Bunlara çözüm olarak:

1. Ses kartını taktıktan sonra anakarttaki ses çıkışı çalışmaya devam edecek midir? Çalışmaya devam edecekse buradan ses uzatma kablosuyla kasanın ön tarafına kulaklık girişimi getirebilirim ve başka cihazlarımda kulaklık ihtiyacım olduğunda rahatlıkla çekip götürebilirim.
2. 3.5 ya da 5 inch ses çıkışı olan bir slot alsam, ses kartı takılıyken bu slotu yine anakarta mı bağlayacağım, çalışacak mıdır?

Mantıklı bir çözüme ihtiyacım var, teşekkür ederim.

Bu ses kartını alınca, anakartın onboard girişiyle işin olmayacak artık. Ama istersen ses aygıtlarından onboard ve ses kartı arasında geçiş yapabilirsin. Bu ses kartı xp de çok güzel çalışıyor. Windows 8 veya 7 uyumu var mı? sormanız gerek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 8 için driver'ı olduğu yazıyor sitesinde, 7'de çalışmazsa 8'e geçerim o zaman. Yani ses kartına 5+1'i bağlamamı, anakarta kulaklığı bağlamamı, kulaklık - hoparlör geçişi yapacağım zaman bunu bilgisayardan yazılımla yapmamı mı öneriyorsunuz?

Benim tavsiyem, bu ses kartını alacaksan 1 taneden 2 çıkış yapan jacklar var. Bu jackı ses kartındaki yeşil girişe takıyorsun. Bir tanesi kulaklık diğeri ise 5+1in kablosu olarak kullacaksın. Tek dezavantajın ikiside aynı anda çalıyor olması. Kulaklıkta ses kapatma tuşu varsa bu yöntem daha güzel. Bu jackı elektronikçilerden 5tl civarında bulabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı