Shadow of the Tomb Raider oyununda Arapça dil desteği

Neşeli Enginar

Kilopat
Makaleler
23
Az önce oyunu satin aldim söyle dil desteklerine bakayim dedim Arapca bile var maalesef.
Biz Türkler hep bedavaci oldugumuz icin yani özellikle offline ve hikayeli oyunlari crack ile oynadigimiz icin Türkce dil destegi elbette gelmez hikayeli oyunlara. Sonra deli gibi yama arayip durursunuz.
Bir Araplar kadar olamadik. Hos gerci adamlarda para var ama yine de bu bizim bedavaci oldugumuz gercegini degistirmiyor.

Steam_2018-11-23_13-02-05.png

Bu arada benim icin gram farketmiyor Türkce olup olmamasi, sonucta ben sürekli Almanca oynuyorum. Ama yine de kendimiz icin üzülmüyor degilim.

Sevgiler :)

Oyun, Türkiye'de o kadar çok satılmıyorsa zaten dil desteği koymak salakça olur. Fifa mesela ülkemizde çokça satılıyor haliyle dil seçeneği de mevcut.

Ayriyeten ekonomik nedenlerden dolayı oyunu oynatacak Konsol ya da bilgisayarı alamayan kitlenin olduğunu unutmamak lazım. Eskiye göre gayet iyi orijinal içerik alıyoruz. Ama güncel teknoloji gerektiren oyunları ülkemizde teknik yetersizlik yüzünden satın almayan kitle sayısı bir hayli fazladır.

Parası ve sistemi olup Ücretsiz oyunlara servet gömen insanları ayırıyorum.
Ama bu konuda alabilecek gücü olan insanların alamayan nedenleri olanları yargılamasını saçma buluyorum.
Korsan içerik olayına da her zaman karşıyım.

Korsanla alakası yok, baksınlar kaç kişi Türkiye'den steam kullanıyor. Türkçenin olmama sebebi 1- Türkçe olmasa bile alıyor olmamız çünkü genellikle iyi oyunlar oluyor. 2- Boykot ve istek kültürümüz olmaması. 3- Bazı çevirmenlerimiz, çevirseler bile doğru çeviri yapamıyorlar. 4- Türk Alfabesi
5- Bazı insanlar oyun dili Türkçe olmasını bırak, oyun içerisinde Türkçe yazılmasını hazmedemeyenler var, bu insanların sayısı az ama etkili oluyor.

Son düzenleme:
Bir oyunda Türkçe dil desteği bulunmaması oyunun korsan oynanması ile alakalı olamaz.

Polonyalılar bizden daha mı fazla orijinal oyun alıyor şimdi? Hiç sanmıyorum.

Örnek olarak CS: Source ve CS: GO'da Türkçe arayüz desteği varken neden hiçbirinde arapça yok?

Veya Shadow of Mordor oyununda neden arapça desteği yokken Shadow of War'da arayüz ve altyazıda arapça desteği bulunuyor?

Geliştiriciler ayrıyeten masraf yapıp oyunları farklı dillere çevirmez.

Size Steam'den örnek vereyim. Valve diyor ki, eğer Steam'i şu dilde kullanmak istiyorsan her şeyi çevir ve tarafımıza ilet.

Örnek:
I've been VAC banned - Valve Anti-Cheat (VAC) System - Knowledge Base - Steam Support

Bu yazının tamamını dil ayarlarından Türkçe yapabilirsiniz ama arapça yapamazsınız. Neden? Çünkü çeviren olmamış.

Kısacası bizim ülkede bu işlerle ilgilenen adam akıllı bir şirket yok.

En iyisi İngilizce öğrenmek. Çok zor bir şey değil. 1 ayda basit İngilizcesi olan oyunları anlayabilecek duruma gelirsin. :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı