Sıcak ortamda kule tipi soğutucu nasıl soğutuyor?

mustafaalciii

Centipat
Arkadaşlar merhaba anlamadığım bi nokta hakkında sorum olacaktı. Sıcak bir ortamda hava soğutucu işe yarıyor mu? Bilmediğim için soruyorum. Sonuçta ortam sıcak ve bu fanlar sıcak havayı işlemciye iletiyor ne değişecek ki?

Benim bir araştırmam vardı laptop ama merakını giderebilir.

Bakır borular sıcaklığı soğutucu bloğa iletir. Fan da soğutucu bloğu soğutur. Sıvı soğutmada ise bakır boru yerine sıvı kullanılır. Yani ikisinde de fan ve hava sıcaklığı önemli

Her türlü ortamdan sıcak olmak zorunda işlemci hava/su soğutma farketmez. Sıcı nitrojen koysan işlemci sıvı nitrojenden de sıcak olacak. Soğutma mantığı ısıyı havaya vermek ve o havayı uzaklaştırmak. Ek olarak demeye çalıştığım şey soğutucular soğuk ortamda daha fazla performans sergiler. Zaten anlamışsınızdır.

Şimdi Adana gibi bi yerde biliyosunuz oda sıcaklığı 30 35. Bir de kasanın içi biraz daha sıcak desek 40. Stok soğutucu ile şu anki değerler boşta 50 55 yük altında 80 85. Hava soğutma için sorduğum sorunun sebebi buydu. Sanırım sıvıya yönelinmeli....

Overclock yapmayacaksanız sıvı soğutma şart değil. 4-5 bakır borulu hava soğutma da işinizi görür.

Sıvı soğutma dışarıyla temas etmese de sıvısı borusuna temas ediyor, boru da dışarısıyla. Sıcaklıkları direkt eşit olur. Olay havanın üflenmesi sırasında oluşan soğutucu etki. Bildiğin vantilatör işte. Rüzgar esmesi de diyebilirsin. Denizde her yer güneş ama güzel rüzgar esti mi adamı üşütür. Aslında sıcak olan hava hareket ederken soğutuyor.

Bakır borular sıcaklığı soğutucu bloğa iletir. Fan da soğutucu bloğu soğutur. Sıvı soğutmada ise bakır boru yerine sıvı kullanılır. Yani ikisinde de fan ve hava sıcaklığı önemli

@mustafaalciii Mesajı düzenledim. Hava sıcaksa sıvı soğutma da sorun olur. Sıvıyı soğutan şey yine fan oluyor. Değişen pek bir şey yok

Kasa içi muhtemel fanlar doğru konumlandırılmışsa havayla aynı veya çok yakındır. İşlemciniz aşırı üst seviye değilse sıvı soğutma israf olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…