Silver 3050u yüksek CPU kullanımı

Vegas

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, bilgisayar boştayken CPU kullanımı %15-20 bazen %50+ olabiliyor. Buna ek olarak tarayıcıda dolaşırken çok rahat %90 üzerini görüyor. Daha önceden Windows 11 varken bile bu kadar yüksek kullanım olmuyordu. Sizce neden kaynaklanıyor? Başka bir dağıtıma geçmeli miyim?

Terminale top yazdığımda Xorg'un kullandığını görüyorum. Bu konuyu yazarken %47 CPU kullanıyor.

Donanım:
  • AMD Athlon Silver 3050u.
  • 4 GB RAM.
  • 256 GB M.2 SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elementary OS bildiğim kadarıyla (yanlış biliyorsam affedin :) ) GNOME kullanıyor. Biraz ağır bir arayüz GNOME onun yerine XFCE , MATE , Cinnamon gibi arayüzlerde aynı problem var mı bir daha test edin.

Hangi dağıtımı tavsiye edersiniz?
Bu dediğim masaüstü ortamlarını Elementary OS üzerine de kurabilirsiniz. Ama dağıtım değiştirmek istiyorsanız. Linux Mint Cinnamon veya Xfce önerebilirim. Kullanıcı dostu stabil bir dağıtım. Daha arayüzü güzel bir linux dağıtımı isterseniz Zorin OS tercih edebilirsiniz fakat Mint'e göre çok bloatware var o konuda beni yoran bir dağıtımdır :D. Arch tabanlı dağıtım isterseniz Manjaro da gayet stabil bir dağıtımdır. Eğer kurabilirseniz kurulum arayüzü yok ama Arch Linux da öneririm. Birde liquorix kernel kurarsanız çok daha hızlı çalışıyor linux dağıtımları. İyi sosyaller dilerim.

Geri
Yukarı