Sistem aniden yavaşlıyor

EnesEfe2K

Hectopat
Arkadaşlar merhabalar. Bilgisayarımda değişik bir sorun var. Sorun şu; bilgisayar bazen fare dona dona hareket edecek kadar yavaşlıyor ve yaklaşık 30 sn sonra düzeliyor. Oyun oynarken aynısı oluyor, aşırı bir şekilde yavaşlıyor. Oyunlarda değerleri kontrol etmek için MSI Afterburner kullanıyorum ve bu takılmalar donmalar olduğu vakit işlemcinin tüm çekirdeklerinin %100 kullanıldığını görüyorum. Ayrıca işlemci sıcakları da normal düzeyde, en fazla 62 dereceye çıkıyor. Sorunun işlemci sıcaklığında olmadığını düşünüyorum. Acaba yazılımsal olarak bir sıkıntımı var diyerek format attım ama sorun hala devam ediyor. Biraz araştırma sonucu PSU veya HDD de sorun olabileceğini düşünmeye başladım ama bu parçalarda arızaları nasıl anlarım bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz senivinirim.
Teşekkürler. :)

Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim. İşlemcim Q9500 RAM ise Kingston DDR3 1333 MHz 4+4 GB. HD Tune ile baktığımda C7 hatası veriyor.
Öncelikle en kısa sürede SSD geçişi yapmanızı öneririm. HDD'lerin ömrü 1 seneden sonra dolmaya başlıyor. Ondan sonra RAM'de sıkıntı olmuş olabilir. Tam olarak ne sıkıntısı var bilemiyorum ama Memtest86 testi yapın.

Artı -2 Eksi
Öncelikle en kısa sürede SSD geçişi yapmanızı öneririm. HDD'lerin ömrü 1 seneden sonra dolmaya başlıyor. Ondan sonra RAM'de sıkıntı olmuş olabilir. Tam olarak ne sıkıntısı var bilemiyorum ama Memtest86 testi yapın.
Ssd ye geçmeyi düşündüm aslında ama anakartım maalesef sata 2 destekli. Yine de önerir misiniz?

Ssd ye geçmeyi düşündüm aslında ama anakartım maalesef sata 2 destekli. Yine de önerir misiniz?
Sata 2 anakarta Sata 3 SSD takabiliyordunuz. Sanırım Sata 2 gibi kullanıyordu SSD'yi. Biraz araştırma yaparsanız daha net bilgi alabilirsiniz. SSD olarak kesinlikle bunu öneririm. Şu zamanın F/P serilerinden birisidir.

Sisteminiz nedir? Bize en çok lazım olan RAM'iniz ve CPU'nuz. Tüm sistemi eksiksiz yazar mısınız?

Hocam gece yanlış anlamışım sizi, sadece RAM ve işlemciyi yazmışım kusura bakmayın.
Anakart: MSI G41 m P33 combo
İşlemci: Q9500.
RAM: Kingston DDR3 1333 MHz 4+4 GB.
Ekran kartı: RX550.
HDD: Western Digital 7200RPM 500GB.
PSU: 300W rated 250W.

Hocam Memtest'i kendi programıyla USB belleğime yazdım ve olmadı. Daha sonra Rufus ile yaptım yine olmadı. Flaşı bootladığım zaman beyaz bir çizgi yanıp sönüyor, uzun süre boyunca açılmıyor.
Hocam gece yanlış anlamışım sizi, sadece RAM ve işlemciyi yazmışım kusura bakmayın.
Anakart: MSI G41 m P33 combo
İşlemci: Q9500.
RAM: Kingston DDR3 1333 MHz 4+4 GB.
Ekran kartı: RX550.
HDD: Western Digital 7200RPM 500GB.
PSU: 300W rated 250W.

Hocam Memtest'i kendi programıyla USB belleğime yazdım ve olmadı. Daha sonra Rufus ile yaptım yine olmadı. Flaşı bootladığım zaman beyaz bir çizgi yanıp sönüyor, uzun süre boyunca açılmıyor.
Arkadaşlar yeni bir şey farkettim. Hw monitor den anakart voltaj değerlerine baktım ve +5v olan yerde 3.6 yazıyor. +12v olan yerde ise 5.8 yazıyor. Sorun psu da sanırım?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı