Sistem dosyası silindikten sonra Windows 11 Update çalışmıyor

Tribbianii

Hectopat
Merhaba. Sorunum başlıkta.

Windows Update delivery optimization diye bir ayar mevcut, bunun yüzünden Windows arka planda indirme yapıyordu. Günlerce uğraştım hint sitelerinde yapılan tüm şeyleri yaptım ama sorunum çözülmedi, Windows sürekli arka planda bir şeyler indiriyordu. Ben de son çare olarak windows\system klasöründe delivery optimizaiton klasörünü sildim, silerken de bayağı uğraştırdı izinler yüzünden. Sildikten sonra da Windows Update çalışmamaya başladı.

Çözüm olarak da yeniden Windows yüklemeye çalıştım ISO dosyasındaki setup.exe çalıştırdım verilerimi koruyarak Windows 11 2H2 yükledim ama sorunum hala çözülmedi.

Verilerimi kaybetmeden nasıl bu sorunu çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:

Sistem Dosyası Denetleyicisi aracını (SFC.exe) çalıştırma​

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

1. Yükseltilmiş bir komut istemi açın. Bunu yapmak için, aşağıdakilerden durumunuza uygun olanı yapın:
  2. Windows 10, Windows 8.1 veya Windows 8 çalıştırıyorsanız, Sistem Dosyası Denetleyicisi'ni çalıştırmadan önce ilk olarak gelen kutusu Deployment Image Servicing and Management (DISM) aracını çalıştırın. (Windows 7 veya Windows Vista çalıştırıyorsanız, 3. Adım'a geçin.)
Aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın. Komut işleminin tamamlanması birkaç dakika sürebilir.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Önemli: Bu komutu çalıştırdığınızda DISM, bozulmaları düzeltmek üzere gerekli olan dosyaları sağlamak için Windows Update'i kullanır. Ancak Windows Update istemciniz zaten bozuksa, onarım kaynağı olarak çalışır durumda bir Windows yüklemesi kullanın veya dosyaların kaynağı olarak bir ağ paylaşımındaki ya da Windows DVD'si gibi bir çıkarılabilir medyadaki Windows klasörünü yan yana kullanın. Bunu yapmak için aşağıdaki farklı komutu çalıştırın:

DISM.exe /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /Source:C:\RepairSource\Windows /LimitAccess

Not: C:\RepairSource\Windows yer tutucusunu onarım kaynağı konumuyla değiştirin. Windows'u onarmak için DISM aracını kullanma hakkında daha fazla bilgi için Bir Windows Görüntüsünü Onarma adresinde verilen bilgilere bakın.

1. Komut istemine şu komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:
SFC /scannow

Komut istemini yönetici haklarıyla - sfc/scannow

SFC /scannow komutu korunan tüm sistem dosyalarını tarar ve bozuk dosyaları %WinDir%\System32\dllcache dizinindeki bir sıkıştırılmış klasörde bulunan önbelleğe alınmış kopyasıyla değiştirir.
%WinDir% yer tutucu, Windows işletim sistemi klasörünü gösterir. Örneğin, C:\Windows.

Not Doğrulama %100 tamamlanana kadar bu Komut İstemi penceresini kapatmayın. Bu işlem tamamlandıktan sonra tarama sonuçları gösterilir.

1. İşlem tamamlandıktan sonra aşağıdaki iletilerden birini alabilirsiniz:

Windows 8.1 veya Windows 8​

Windows 10, Windows 7 veya Windows Vista​

Ek Bilgi​

Sistem Dosyası Denetleyicisi işlemi ile ilgili ayrıntıları görüntüleme​

CBS.Log dosyasında bulunan ayrıntıları görüntülemek için, Findstr komutunu kullanarak bilgileri Sfcdetails.txt dosyasına kopyalayıp daha sonra ayrıntıları Sfcdetails.txt dosyasından görüntüleyebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

1. Önceki adım 1'de açıklandığı şekilde yükseltilmiş bir komut istemi açın.
  2. Komut istemine şu komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:
    Findstr /c:"[SR]" %windir%\Logs\CBS\CBS.log >"%userprofile%\Desktop\sfcdetails.txt"
    Not Sfcdetails.txt dosyası, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracının bilgisayarda çalıştırıldığı zamanlarla ilgili ayrıntılı bilgi içerir. Bu dosyada, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı tarafından onarılamayan dosyalarla ilgili bilgiler yer alır. Sistem Dosyası Denetleyicisi aracını son çalıştırdığınızda soruna neden olduğu saptanan dosyaları belirlemek için tarih ve saat girdilerini doğrulayın.
  3. Sfcdetails.txt dosyasını masaüstünüzden açın.
  4. Sfcdetails.txt dosyası aşağıdaki biçimi kullanır:
    Tarih/Saat SFC ayrıntısı Aşağıdaki örnek günlük dosyası onarılamamış bir dosya için girdi içerir: 2007-01-12 12:10:42, Info CSI 00000008 [SR] Cannot repair member file [l:34{17}]"Accessibility.dll" of Accessibility, Version = 6.0.6000.16386, pA = PROCESSOR_ARCHITECTURE_MSIL (8), Culture neutral, VersionScope neutral, PublicKeyToken = {l: 8 b: B03F5F7F11D50A3a}, Type neutral, TypeName neutral, PublicKey neutral in the Store, file is missing

Bozuk dosyayı düzgün çalıştığı bilinen bir kopyasıyla değiştirme

Bozuk olan ve Sfcdetails.txt dosyasındaki ayrıntılı bilgilerle onarılamayan sistem dosyasını belirledikten sonra, bozuk dosyayı bulun ve düzgün çalıştığı bilinen bir kopyasıyla değiştirin. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Not bilgisayarınızla aynı Windows sürümünü çalıştıran başka bir bilgisayardan Sistem dosyasının düzgün çalıştığı bilinen bir kopyasını alabilirsiniz. Kopyalamak istediğiniz sistem dosyasının düzgün çalıştığından emin olmak için, bu bilgisayarda bir Sistem Dosyası Denetleyicisi işlemi gerçekleştirin.

1. Bozuk sistem dosyasının yönetim sahipliğini alın. Bunu yapmak için, aşağıdaki komutu kopyalayın ve yükseltilmiş bir komut istemine yapıştırın (veya yazın), ardından ENTER tuşuna basın:
    Takeown /f Yol_Ve_Dosya_Adı Not Yol_Ve_Dosya_Adı yer tutucusu, bozuk dosyanın yolunu ve dosya adını gösterir. Örneğin, takeown /f C:\windows\system32\jscript.dll yazın.

Komut istemini yönetici hakları - komut başarılı oldu

2. Bozuk sistem dosyasına yöneticiler için tam erişim izinleri atayın. Bunu yapmak için, aşağıdaki komutu kopyalayın (veya yazın) ve ENTER tuşuna basın:
    İcacls Yol_Ve_Dosya_Adı /GRANT ADMINISTRATORS: F Not Yol_Ve_Dosya_Adı yer tutucusu, bozuk dosyanın yolunu ve dosya adını gösterir. Örneğin, icacls E:\windows\system32\jscript.dll /grant administrators: F yazın.

Yönetici haklarıyla bir komut istemi

3. Bozuk dosyayı düzgün çalıştığı bilinen bir kopyasıyla değiştirin. Bunu yapmak için, aşağıdaki komutu kopyalayın (veya yazın) ve ENTER tuşuna basın:
    Copy Kaynak_DosyasıHedef Not Kaynak_Dosyası yer tutucusu, bilgisayarınızdaki dosyanın düzgün çalıştığı bilinen bir kopyasının yolunu ve dosya adını, Hedef yer tutucusu da bozuk dosyanın yolunu ve dosya adını gösterir. Örneğin, copy E:\temp\jscript.dll C:\windows\system32\jscript.dll yazın.

Yeni konular

Geri
Yukarı