Sistem toplama sonrasında ne yapılmalı?

monifoniks

Hectopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sistem topluyorum parçaları aşağıya ekliyorum, yeni çıkmış bir işlemci olduğu için anakartın BIOS'unu güncellemem falan mı gerekiyor. Ayrıca BIOS'ta neler yapmam gerekiyor. Buna benzer yapılması gereken en önemli şeyler nelerdir? Yardımcı olabilir misiniz?

CPU: Intel Core i7 13700K.
CPU soğutucu: Cooler Master Hyper 212 LED Turbo ARGB işlemci soğutucu.

RAM: teamgroup Team T-Force Delta RGB DDR4 oyun belleği 2X 8 GB 3600MHz

Anakart: ASUS Prime Z690M-Plus D4.

SSD: WD Blue 500 GB M.2 SSD.

Sistem topluyorum parçaları aşağıya ekliyorum, yeni çıkmış bir işlemci olduğu için anakartın BIOS'unu güncellemem falan mı gerekiyor. Ayrıca BIOS'ta neler yapmam gerekiyor. Buna benzer yapılması gereken en önemli şeyler nelerdir? Yardımcı olabilir misiniz?

CPU: Intel Core i7 13700K.
CPU soğutucu: Cooler Master Hyper 212 LED Turbo ARGB işlemci soğutucu.

RAM: teamgroup Team T-Force Delta RGB DDR4 oyun belleği 2X 8 GB 3600MHz

Anakart: ASUS Prime Z690M-Plus D4.

SSD: WD Blue 500 GB M.2 SSD.
Anakartınız, bios 1620 sürümü ile geliyorsa işlemciniz uyumlu çalışır ve güncellemenizi sonra yaparsınız ancak daha eski sürümle geliyorsa işlemciniz çalışmaz ve güncellemek için eski nesil bir işlemciye ihtiyaç duyarsınız çünkü bu anakartta flash bios update yok.

Sistemi kurduktan yapmanız gereken tek şey XMP açmak, aksi durumda ramleriniz 3600 mhz'de değil çok daha düşük frekansta çalışır. XMP'nin nasıl açıldığıyla ilgili şu rehberi izleyebilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakartınız, bios 1620 sürümü ile geliyorsa işlemciniz uyumlu çalışır ve güncellemenizi sonra yaparsınız ancak daha eski sürümle geliyorsa işlemciniz çalışmaz ve güncellemek için eski nesil bir işlemciye ihtiyaç duyarsınız çünkü bu anakartta flash bios update yok.

Sistemi kurduktan yapmanız gereken tek şey XMP açmak, aksi durumda ramleriniz 3600 mhz'de değil çok daha düşük frekansta çalışır. XMP'nin nasıl açıldığıyla ilgili şu rehberi izleyebilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Anakartın 13.nesillerle uyumlu güncel geleceğini düşünmüyorum. 12.nesil bir işlemci bulup onunla güncellemem gerekecek. Bu işlemi vatan bilgisayar vs. yapar mı rica etsem fakat anakartı vatandan almadım. Garantiye vs. göndermeyi düşünmüyorum hemen halletmek istiyorum.

Geri
Yukarı