Sisteme Farklı Marka RAM Eklenir mi?

ThePunisher90

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhabalar, sistemimde şu anda bir adet GB Veritech 1333 Mhz, CL9, 1.5V ve 2 Adet Corsair 2 GB 1333 Mhz, CL9, 1.5V RAM bulunmakta. Benim RAM miktarını 12 GB yapmak gibi bir planım var malum günümüz oyunlarında 8 GB bazen yetersiz kalmakta. Bu Veritech 4 GB olan RAM iki taneydi aldığımda ve birisi arızalıydı sanırım. İki Veritech birlikte çalıştırdığımda açılıyor fakat oyun oynarken vs. mavi ekran hatası vermekteydi. Elimdeki Corsair'lerle birlikte iki Veritech'i denediğimde hiçbir şekilde görüntü alamadım. Arızalı olarak bahsettiğim RAM'de tek başına taktığımda hiçbir şekilde görüntü gelmiyordu. Şu anda ise 1 Veritech ve 2 Corsair bir arada sorunsuzca çalışmakta.

Şimdi asıl soruma gelecek olursak bu markalardan bulmam zor. Farklı bir marka alıp Kingston, Hi-Level veya Everest uyumsuzluk çıkartma veya herhangi bir çalışmama durumu olur mu?

Anakart : MS-7613
İşlemci : i5-650 (x3440 olacak kargoda)
Ekran Kartı : GTX 1050 Ti
RAM : 1x4 GB Veritech 1333 Mhz, CL9, 2x2 Gb Corsair 1333 Mhz, CL9

Şimdiden teşekkür ediyorum cevaplar için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani gönül rahatlıyla sıfır veya ikinci el kesin çalışan aynı değerlerde bir RAM alıp hiç bir sorun yaşamadan takıp kullanabilirim değil mi ?

Anakartın sitesinde yazanları detaylı incelemeye bak
HP ve Compaq Masaüstü Bilgisayarlar - Anakart Teknik Özellikleri, MS-7613 (Indio) | HP® Müşteri Desteği
Screenshot(2).png

desteklediği RAM kod u yazıyor bak DDR3 1600 alırsan çalıştırmaz galiba.

Elimdeki RAM'lerin hepsi PC-3-10600, DDR3-1333 Mhz zaten. Aynı değerlerde alacağım. Anakartım 1600 desteklemediği için çalıştırmaz. Bazıları çalışır diyor fakat 1333 Mhz hızda çalışır sadece diyor. Riske girmemek için aynı değerlerde farklı marka almayı düşünüyorum zaten.

1333 Mhz aldığın sürece çalıştırır sorun olmaz markası. Ama DDR3 RAM lerde fırlamış ya geçen ay 50 TL ye almıştım şimdi 100 TL olmuş 4 GB lar hep bu E5450 alanlar fırlattı piyasayı.

Merak ettiğim bir şey daha var. Bazı RAM'ler 16 Çipli kimisi 8 çipli bunlar arasındaki fark nedir? Herhangi Elimdekiler bildiğim kadarıyla 8 çipli 16 çipli takılsa uyumsuzluk vs oluyor mu ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı