Rehber Sisteme Virüs Girdiği Nasıl Anlaşılır ve Girdiğinde Ne Yapılmalıdır?

Combofix geçmişin en kalitelisi idi. Benim gözümde hala eski işletim sistemleri için en kalitelisi SpyBot kötülemenizi anlayamadım Firefox kullanım halindeyken dosyalarının silinmesine zaten izin vermiyor.
Kötülemek değil, adını duyunca eski DH güvenlik konularını okurkenki gibi hissettim kendimi. Kötüdür diyemeyeceğim çünkü adının anıldığını dahi nadiren görüyorum. 2021 yılında yeni çıkan zararlıları yeterince tespit edebileceğinden şüpheliyim ama.

Firefox bilgisayarda sürekli açık duruyor gibi konuşmusunuz. Kapalıyken silmek veya o anda kapalı başka herhangi bir uygulamanın kayıt dosyalarının da silineceği aklınıza gelmiştir umarım.

Combofix'in agresifliği doğru. Bazı sistemlerde sorunlar oluşturabilir tabii ki, bu çok kaliteli, bu hiç bir şey yapmaz dediğimiz Antivirüs yazılımları bile bazı sistemlerde bu tür sorunlar oluşturabilir.

İşte buna genelde ezme veya saklama yöntemi deniyor. Sen aslında gidiyorsun virüsü rarlıyormuşsun gibi düşün ama bu hash sıkıştırmak yerine şifreleme işlemi için kullanılıyor. Virüs kendini ne kadar uzun hashler ile şifrelerse Anti virüs bu hashi anlayamadığından algılayamıyor.

Buna en güzel örnek 42.zip dosyasıdır. Aslında dosyanın içerisinde kendini hashlemiş bir trojan var ama bu trojan sonsuz döngü ile sürekli kendini kopyalamakta ve sistem artık çok büyük verilerde bir alanla karşı karşıya kaldığından Anti virüse kaynak ayıramıyor aynı şekilde anti virüste çok büyük bir dosya için tarama yapmaya kalktığında patlıyordu zamanında.

İşte bu yüzden anti virüslerde artık rar dosyalarında belli bir bellek kotası var 10 gb üstünü taramazlar.

42.zip açıldığında 4.5 petabyte'a kadar ulaşıyor deniyor ama aslında yaptığı şey şu sürekli kendini kopyalaya kopyalaya alan ne kadar fazlaysa doldurmaya uğraşıyor yani bir anda açtık 4.5 petabyte oldu bu tamamen şehir efsanesidir.

Kesinlikle katılıyorum. Ağ izleme hakkında bilgisi olmayanlar için bir rehber hazırladım ki benim de o konu hakkında pek fazla bilgim olduğu söylenemez. Sizden "Ağ nasıl izlenir ve ağ izleme yoluyla virüs tespiti nasıl yapılır" gibisinden bir rehber bekliyorum hocam
Hocam benim sistem baya kötü. Ben yıllarca Windows 7 kullandım ve Windows 10 - 8 maceram başlayalı 1-2 yıl olmuştur. Windows 7 üzerinde kullandığım en etkili programlar Combofix ve Spybot idi. Ben ikisinin de bir zararını görmedim açıkçası.

Temp klasörüne gelince, haklısınız. Konu virüs tespiti ve silmesi olduğundan dolayı direkt olarak Temp klasörünü silmek yerine, virüs dosyalarının Temp klasöründe bulunabileceğini ve silinebileceğini belirtmeliydim

NOT: Düzelttim.

İfadeler: acv

Açıkçası vaktim olursa yazmayı denerim, sürekli Matematik, Kimya, Biyoloji ve Fizik çalıştığımdan pek vaktim kalmıyor çok büyük şeyler yazmaya yani günlük programlama saat dilimini bile azalttım ki sınavım tutsun (DGS ve YKS yani)

Ancak bu tip şeyleri anlamak içinde teknik bilgi şart yani hiç bir şey bilmeyen adam TCP IP nedir portların çıkışları nelerdir hangi portlar hangi programlar tarafından kullanılır gibisinden ufak bir şeyler bilmesi lazım yoksa pek anlaşılmaz.

Bu arada bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım Söylediklerim %appdata% klasörü için geçerliydi. Temp klasörü, %temp% olarak geçiyor.

Bu arada bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım Söylediklerim %appdata% klasörü için geçerliydi. Temp klasörü %temp% olarak isimlendirilir.
Hala düzenliyorum hocam İki klasörde de oluşabiliyor.

İfadeler: acv
Hortlattığım için kusura bakmayın ama konu açmak yerine geçmiş konuları araştırdım benim sorunumu çözecek konu göremedim.
1. Burada ki sayılan programlardan en iyisi?
2. Son zamanlarda görev yöneticisine bakarken hiç görmediğim işlemler karşıma çıkıyor. Virüs mü bilmiyorum sadece bunu kontrol etmek için program arıyorum yardımcı olursanız süper olur.

Sadece tarama için Malwarebytes iyidir.
Sürekli koruma için ücretsiz olarak Kaspersky öneririm, ücretli olarak ise Bitdefender.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…