Sisteme yeni bileşenler takıldıktan sonra format gerekli mi?

Ege Acar

Femtopat
Daha fazla  
Eski ekipmanlarım: ASUS H-81 Plus DDR3 1600MHz anakart, Intel Core i5 4460 işlemci, G.Skill 8 GB (4x2) 1600MHz DDR3 RAM.

Yeni ekipmanlarım: MSI MAG B550M Mortar 4400MHz anakart, AMD Ryzen 5 5600X işlemci, G.Skill Ripjaws 16 GB (8x2) 4000MHz DDR4 RAM.

İşlemci RAM ve anakartımı değiştireceğim fakat formatı nasıl atmam gerektiğini bilmiyorum. Yeni bileşenleri takmadan önce mi atmalıyım yoksa taktıktan sonra mı atmalıyım?

Format atmak benim için daha iyi olur hem çoğu kişi format daha iyi olur demiş driverlar ile de uğraşmam sıfır PC daha iyi olcağını düşünüyorum yine de teşekkürler.

Temiz kurulum daha sağlıklı olur. Anakart ve işlemci değişmiş.

Anakart değişimi sonrası format gerekli. Yeni parçaları taktıktan sonra BIOS üzerinden USB ile format atmalısınız.
Umarım bios üzerinden yapabilirim teşekkürler.
Temiz kurulum daha sağlıklı olur. Anakart ve işlemci değişmiş.
İşlemcinin mimarisi ve anakart farklı olduğu için bileşenleri yenileri ile değiştirdikten sonra format atmalısın.
%100 zorunlu mu bilmiyorum fakat format atarsanız daha sağlıklı olur.
Teşekkür ederim hepinize bios üzerinden format atmayı deneyeceğim

İki kere anakart ve işlemci değiştirdim, bir kere format atmadım. Herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmadım. Mecbur değilsen atmamanda sakınca yok "bence".
Evet mecbur olmadığımı biliyorum fakat formatın daha iyi olcağını düşündüğüm için format atmayı deneyeceğim teşekkürler

Geri
Yukarı