Sivi sogutma kablo baglantilari

1Emin1

Hectopat
Arkadaslar ben şimdi degil ama ileride gerekirse alirim diye sivi sogutma incelemelerine baktim ama bir sürü kablo var pompa kablosu, pompa RGB kablosu, fan kablosu ve fan RGB kablosu gibi. Ve kutudan fan coklayici vs. cikiyor. Fan çoklayıcı anakartta yer yoksa diye sanirim uzatma kablosu da kablo kisaysa kullaniliyor. Ama benim anlamadim şey normalde alinan kasa fanlari sadece tek kablo uzerinden hem hiz hem de RGB'si kontrol edilirken sivi sogutma da neden hiz kontrol ve RGB kablosu ayri? Ayriyeten sivi sogutmadan tam olarak neler cikar, kablolar nereye takilir vs. anlatirsaniz sevinirim. Son olarak merak ettigim baska bir şey var kasa fanlari ile ilgili ornek veriyorum PSU'ya bagladimiz fani kontrol edebiliyor muyuz? Fan kontrolcusune baglanan fani kumandadan ya da kasanin onundeki tusa baglidir oradan kontrol ederiz ve anakarta bagladimiz fanin kablosu 3 pin, 4 pin diye ayriliyor farklari neler ve hizini BIOS'tan mi kontrol ediyoruz, RGB'sini nereden kontrol ederiz?

Şimdi öncelikle RGB'li kasaların bir çoğunda 6 pin fanlar ile geliyor ve bu neden RGB ve Fan kablosu aynı kabloda oluyor.

Sıvı soğutmalarda genelde bu tarz fanlar kullanılmıyor ki zaten kasa fanları sıvı soğutmalar için uygun fanlar değildir.

Eğer sıvı soğutma almayı düşüyorsanız kesinlikle USB bağlantısı olan ve kendi yazılımı olan bir sıvı soğutma tercih etmelisiniz. Bu fiyatı biraz arttırır ama daha fazla verim alırsınız. Eğer anakart ile yönetilen bir sıvı soğutma alırsanız bu durumda fanların hızları radyatör ısısına göre değil CPU ısısına göre hız değişimi yapar ve sistemin ses düzeyinin hava soğutmadan hiç bir farkı olmaz.

PSU'ya direkt bağladığınız fanları kontrol edemezsiniz.

3-pin olanları voltaja göre yönetebilirsiniz. 4-pin olan fanları PWM olarak (dijital olarak devrini değiştirerek) yönetebilirsiniz.

RGB yönetimi tamamen aldığınız fanın özelliği ile alakalıdır. Corsair gibi fanlar kendi icue yazılımı ile yönetilir. Xigmatek gibi fanlar kendi kontrolcüsü ve eğer MB SYNC özelliği olan bir kontrolcü varsa anakart yazılımı ile yönetilir.

Ayrıca sıvı soğutma seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda kısa bir video hazırlamıştım. Bir göz atabilirisin. >>
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı