Sıvı soğutma önde olursa ne kadar kayıp olur?

Yer
Afyonkarahisar
Daha fazla  
Meslek
İnşaat Mühendisliği
Geçenlerde matrix RTX 4090'ı gördüm. Kendi AiO soğutucusu ile geliyormuş. Aklıma bir şey takıldı dolayısıyla.

Örneğin 360mm Arctic Liquid Freezer gibi bir soğutucuyu yukarıda montajlamak ile önde montajlamak ne denli performans farkı oluşturur?

AiO işlemci soğutucu mu öne takılmalı yoksa ekran kartı daha kolay soğur diye ekran kartı soğutucusu mu öne takılmalı? Alacağım falan yok sadece bilgi edinmek için sordum.

Geçenlerde matrix RTX 4090'ı gördüm. Kendi AiO soğutucusu ile geliyormuş. Aklıma bir şey takıldı dolayısıyla.

Örneğin 360mm Arctic Liquid Freezer gibi bir soğutucuyu yukarıda montajlamak ile önde montajlamak ne denli performans farkı oluşturur?

AiO işlemci soğutucu mu öne takılmalı yoksa ekran kartı daha kolay soğur diye ekran kartı soğutucusu mu öne takılmalı? Alacağım falan yok sadece bilgi edinmek için sordum.
CPU ve GPU soğutmasında çok bir fark olmaz. Sıvı soğutmanın önde olmasının asıl dezavantajı kasanın içindeki sıcaklık ve diğer kompanentlerin sıcaklığının artması.

Radyatörün kasa önünde ya da kasa üstünde olması ısı bakımından bir değişiklik oluşturmaz. Fakat burada esas soru kasanın kendi içerisindeki hava akışı nasıl tasarlandığıdır.

Eğer bir kasa önden arkaya doğru hava akımına sahipse bu şekilde tasarlandıysa ön tarafa radyatör takılması kasa içindeki tüm sıcaklık dengesini bozacaktır. Tam tersi kasa üstten taban yönlü hava akımına sahipse bu seferde üst tarafa radyatör takılması tüm sıcaklık dengesini bozacaktır. Bu yüzden kasa talimatlarına iyi bakılması gerekiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı