Sıvı soğutma radyatör montajı

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
1 Nolu fotoda, radyatörü yukarıya yani dışarıya koyup ve fanları da aşağıya gelecek şekilde içten montaj yapabilir miyiz?
(fotolar temsilidir)

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    204,8 KB · Görüntüleme: 75
  • 2.jpg
    2.jpg
    239,3 KB · Görüntüleme: 77
Son düzenleme:
Benim bildiğim fanlar üstte olur aşağıya üfler. Arka fanda sıcak havayı atar. Her zaman fanlar önde olmalı dış tarafta.
Benim bildiğimde fanlar içte oluyor, içeriden havayı alıp radyatörden geçirip dışarı atıyor. Senin dediğin gibi olsa içeriye bol bol radyatörden geçen sıcak hava dolardı ki buda istenmeyen bir şey. Benim bu kombinasyonda yapmak istediğim, yine fanlar içte kalacak ve içerideki havayı yukarıdan dışarı verecek. Sadece radyatör+fan olunca anakarta dayanırsa, radyatörü yukarıya yani dışarıya koyup içtende hemen altına fan takmak.

Kablolara sürtmüyorsa hiçbir sorun yok ben MB511 kullanıyorum eski RAM'lerimde üste takamadım radyatörümü mesela o yüzden önde kullanmak zorunda kaldım şimdi RAM'leri değiştirdim ama radyatör ön tarafta hiç düzen bozmadım 2. fotoğraf doğru baktığım kadarı ile de kablolara sürtmüyor gibi öyle kullanın zaten bir sorun olduğu zaman belli eder kendini.

Şöyle arkadaşlar, 1. ve 2. foto aynı montaj şekli. Sadece diyorum bu montajda radyatör ve fanlar kalın gelip anakarttan ötürü montajlanamazsa 1. fotoda vida gözüken yere radyatörü koysak içeriye de fanları taksak olur mu, gibisinden sordum. Aynı kasaya sahibim, kalın radyatörlü bir sıvı soğutma almak istiyorum ama büyük ihtimal içeriye radyatör ile fan birlikte sığmayacak. O yüzden radyatörü kasanın tam tepesine montajlarım diyorumda.

İlk fotoğraftaki gibi bir montaja çok sık rastlamadım açıkçası, ancak fanlar ikinci fotoğraftaki gibi tam temas edecekse neden kullanılmasın kullanılabilir bana kalırsa.

2. montajı doğru ama büyük ihtimal fanlar ile radyatör arasında ince bir açıklık var radyatör kasanın üstünde monteli fanlarda kasanın içinden monteli arada ince bir ayrık var gibi duruyor ama büyük bir fark yaratmaz bence kullanıp deneyip görmesi lazım en sağlıklısı o olur zaten bir sıkıntı olmaz ısı artarsa sistem kapatır kendini otomatik deneyerek anlayabilir bence riske atmadan.

Şöyle arkadaşlar, 1. ve 2. fotoğraf aynı montaj şekli. Sadece diyorum bu montajda radyatör ve fanlar kalın gelip anakarttan ötürü montajlanamazsa 1. fotoda vida gözüken yere radyatörü koysak içeriye de fanları taksak olur mu, gibisinden sordum. Aynı kasaya sahibim, kalın radyatörlü bir sıvı soğutma almak istiyorum ama büyük ihtimal içeriye radyatör ile fan birlikte sığmayacak. O yüzden radyatörü kasanın tam tepesine montajlarım diyorumda.

Olur hocam arada öyle büyük bir fark yok kasa zaten ince 1-2 derece oynar veya oynamaz onu da kaliteli bir termal macun ile önüne geçersiniz. Biz başta konuyu anlamadık. Ama görüntüsü hoş olmaz onu söyleyeyim :D

2. montajı doğru ama büyük ihtimal fanlar ile radyatör arasında ince bir açıklık var radyatör kasanın üstünde monteli fanlarda kasanın içinden monteli arada ince bir ayrık var gibi duruyor ama büyük bir fark yaratmaz bence kullanıp deneyip görmesi lazım en sağlıklısı o olur zaten bir sıkıntı olmaz ısı artarsa sistem kapatır kendini otomatik deneyerek anlayabilir bence riske atmadan.

Olur hocam arada öyle büyük bir fark yok kasa zaten ince 1-2 derece oynar veya oynamaz onu da kaliteli bir termal macun ile önüne geçersiniz. Biz başta konuyu anlamadık. Ama görüntüsü hoş olmaz onu söyleyeyim :D
Hocam konuyu düzenleyen arkadaş biraz cümlelerin anlamını bozmuş, tekrar düzenledim. :) Görüntü olarak evet, biraz çirkin duracaktır ama yeni kasaya geçene kadar düzgün çalışsın yeter. Zaten masanın altında kasa, gözlerden uzakta. :D

Hocam konuyu düzenleyen arkadaş biraz cümlelerin anlamını bozmuş, tekrar düzenledim. :) görüntü olarak evet, biraz çirkin duracaktır ama yeni kasaya geçene kadar düzgün çalışsın yeter. Zaten masanın altında kasa, gözlerden uzakta. :D

O zaman idare eder sorun olmaz. Kaliteli bir macun ile de hiç pürüz bırakmadan işinizi halledersiniz. Kafanız rahat olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı