Sıvı Soğutma Termal Macun Değişimi

Macunun kalitesine göre değişir. Kaliteli bir macun birkaç yıldan fazla sorun çıkarmaz. Orta halli bir macun ise 1-2 yıl idare eder. Sıcaklık değerlerinde bir sorun yoksa değiştirmeye de gerek yoktur. Eğer yüksek olduğunu düşünüyorsanız değiştirebilirsiniz.

Selamlar

Macun kalitesi gerçekten önemli. 20 yılı aşkın süredir overclock gibi bir hobim var. Ben işlemcilerime biraz agresif davrandığım için her sene yeni macun sürerim. İşlemcilerine stok voltajın üzerinde limit voltajlar verip 7/24 tam yük altında çalıştırıp testler yapmıyorsan 2 senede bir gerçekten ideal.

Zaten sistem sıcaklıklarını sürekli gözlemliyorsan o anormal artışları saptaman olası.

Mesela örnek veriyorum: Eski işlemcim fx 8320'yi sıvı soğutma ile 1.40 voltajla 4.8 ghz de kullanıyordum. Prime 95 'de tam yük altında soket 66 çekirdek 58 derece idi. Tabi oyun durumunda bu sıcaklıklar 8-10 derece daha düşüktü.

1 sene sonra aynı değerleri oyun oynarken gözlemlediğim için macunu tekrar sürdüm. Ve yine aynı değerleri sağladım. hw monitör ile sıcaklık izlemeyi alışkanlık haline getirirsen, sistem fanlarında ki sorunu ya da macun sorununu saptaman herzaman olası.

Bugüne dek 40'a yakın macunla çalıştım. Favorim herzaman Zalman STG-2. Cevabı anında alıyorsun. Bazı macunların stabilize olması için biraz zamana ihtiyaçları oluyor.

Sevgiler

Macunun kalitesine göre değişir. Kaliteli bir macun birkaç yıldan fazla sorun çıkarmaz. Orta halli bir macun ise 1-2 yıl idare eder. Sıcaklık değerlerinde bir sorun yoksa değiştirmeye de gerek yoktur. Eğer yüksek olduğunu düşünüyorsanız değiştirebilirsiniz.
Resmini attığım macunu kullanmaktayım.
1512492138444.jpg

1512492083723.jpg

Kaliteli bir macun ile piyasada şırınga ile satılan macunlar arasında 10 dereceye kadar fark oluyor. Dayanıklılık yani uzun ömürlülük zaten kıyaslanamaz. Yukarıda arkadaşın önerdiği macunu veya benim bir süredir kullandığım ve çok memnun olduğum Arctic MX-4'ü kullanabilirsiniz. Ama tekrar edeyim, sıcaklık normal seviyelerde ise değiştirmenize gerek yok.

Resmini gönderdiğin macun düzgün bir macun...10/7

Arctic Silver 5 , Arctic Mx 4 , Zalman Stg2, Noctua Nt H1 . Bunlarda bunun babaları ve dedeleri :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı