Sıvı soğutucu fanı anakart üzerinde nereye takılır?

noname92

Kilopat
Arkadaşlar ben MasterLiquid ML120L RGB marka bir soğutucu aldım yaklaşık 2-3 aydır kullanıyorum. Soğutmasından çok memnunum. Benim sıkıntım şu. Bir pompa fanı için 4 pinlik çıkışım var bir de radyatördeki fanım için 4 pinli bir çıkışım var. Anakartım MSI Z370 PC PRO. Anakartım da 4pinli pump fan, 4pin CPU'dan ve 4pin system fan olmak üzere 3 farklı fan güç girişlerim var. Şimdi ben overclock için almadım ürünü tamamen normal zamanlarda sessizlik ve yayın yaparken işlemcimin ısısı normal kalması için aldım. Isı konusunda belirttiğim gibi memnunum. Ama işlemcim 30-40 derecelerde bile fan sesi çok rahatsız ediyor bana normal gelmiyor ki 60 üzerinde deli gibi ses çıkarıyor. İlk monte ederken pompa çıkışını pump fan, radyatör fanını ise system fan girişlerine takmıştım. Sonradan radyatör fanı direkt olarak CPU sıcaklığını etkilediği için CPU fan girişine taktım. Nispeten ses azaldı. Ama yinede bana normal gelmiyor. Fanları araştırırken PMW fan ne olduğunu buldum. Sorum sadece bu sıvı soğutmalı fanlarda radyatör fanı CPU girişine mi system girişine mi takılmalı? Bir farkı yok mu? Bir de PMW ayarı nasıl olmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@noname92 , radyatör fanının soketini CPU fan soketine takınız...System fan soketine takılan bir fan anakartın sıcaklığına göre çalışır...
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı