Sıvı teması sonrası tiner vs izopropil alkol

• Konuyu başlatan uikN
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 195

uikN

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar
5-6 ay önce çay dökülerek sıvı teması almış asus bir laptopumuz mevcut.
Problemimiz ise bilgisayar sıcakta otomatik olarak reset atıyor örneğin herhangi bir oyuna girince silkroad vs.
Fakat son zamanlarda soğukken de kapanmaya başladı ama özellikle ısınınca hemen kapatıyor.

Yapacağım adımlar:
Anakartı komple elime alıp muslukta yıkamayı düşünüyorum.
Daha sonra bulabilirsem İzopropil Alkol ile fırça yardımıyla komple temizleyeceğim, bulamazsam ise selilozik tiner ile yapacağım mecbur.

Korkum:
Eğer İzopropil Alkol bulamazsam ve selilozik tiner ile girişirsem selilozik tinerin plastik parçaları erittiğini duymuştum, laptopumuz komple bozulmasın ?

Tiner solvent olduğu için büyük ihtimalle bu mümkün. Bence izopropil alkol bulmak o kadar da zor olmaz. Ama bu yıkayıp temizleme işlemi işe yarar mı bilemiyorum tabii.

İzopropil alkol internetten rahatlıkla temin edilebiliyor.

Bir elektronikçiye sorsanız eser miktarda alkolü para dahi istemeden verebilir.

Riske etmeye gerek yok alkol temin edip yap derim.

merhaba
5-6 ay önce çay dökülerek sıvı teması almış ASUS bir laptopumuz mevcut.
Problemimiz ise bilgisayar sıcakta otomatik olarak reset atıyor örneğin herhangi bir oyuna girince Silkroad vs.
Fakat son zamanlarda soğukken de kapanmaya başladı ama özellikle ısınınca hemen kapatıyor.

Yapacağım adımlar:
Anakartı komple elime alıp muslukta yıkamayı düşünüyorum.
Daha sonra bulabilirsem İzopropil Alkol ile fırça yardımıyla komple temizleyeceğim, bulamazsam ise selilozik tiner ile yapacağım mecbur.

Korkum:
Eğer İzopropil Alkol bulamazsam ve selilozik tiner ile girişirsem selilozik tinerin plastik parçaları erittiğini duymuştum, laptopumuz komple bozulmasın?

İzopropil alkol çok iş görür ben IPA kullanıyorum hem daha zararsız hem de çok etkili.

Evet, izopropil alkol hem organik kir artıklarını hem de pas, vb. tüm artıkları güvenle temizleyebilir. Musluk suyu ile anakartı yıkamayı asla denemeyin, her bir parça için mutlaka izopropil alkolü kullanın. Kolay gelsin.

Evet, izopropil alkol hem organik kir artıklarını hem de pas, vb. tüm artıkları güvenle temizleyebilir. Musluk suyu ile anakartı yıkamayı asla denemeyin, her bir parça için mutlaka izopropil alkolü kullanın. Kolay gelsin.
Peki üstad selilozik tiner mi daha etkili normalde yoksa izopropil alkol mü daha etkili.
Ben tabi izopropil yapacağım riske atmamak için de.

Sorma nedenim şu bu laptop haricinde monster laptopum var.
Sebebini bilmediğim bi şekilde (çünkü 4 sene önce oldu bu olay hatırlamıyorum) sıvı teması ya da laptopu tek elle kaldırma sonucu çatırdamış olabilir ram slotunun teki arızalandı ve monster servisi anakart değişmesi gerekli dedi.
Başka servise de yolladım onlar da yapamadı kuzey güney arızası falan dediler diye hatırlıyorum.
Tek ram slotuyla hayatıma devam etmekteyim.
Yine onu da temizleyip deneyeceğim ama ümit yok çünkü servise yollamıştım yapsa onlar yapardı diye düşünüyorum da selilozik daha etkiliyse onla deniyim diye bi an düşündüm.

Vallahi sabunlu suyla köpürte köpürte yıka güzelcene durulayıp kuruttuğun sürece hiçbir şey olmaz.

Ama işi bilmeyen hiiç denemesin izopropil alkol iyidir.

Geri
Yukarı