Sıvı Temaslı MacBook Pro

Hocam konudan alakasız bir soru sormak istiyorum: MacBook'larda bakım olayı nasıl oluyor? Özellikle son nesil cihazlarda. Termal macun fan temizliği vs. için servise mi götürmemiz gerekiyor?

Ricaederim sökmek zor değil ben iki M1 cihzımın içini de söktüm sadece vidalarda iz bırakma ve uzunluklarını karıştırma arka 4 vida aynı değiller aynıya benziyorlar ama dikkatli bakarsa görürsün. Toplamda alt kasada 3 çeşit vida kullanılmış.
Sökemedim. Elimde Pentalobe tornavida yok. Olanlar da poşet vs koyarak çıkarmama yardımcı olamadılar :(
Hocam konudan alakasız bir soru sormak istiyorum: MacBook'larda bakım olayı nasıl oluyor? Özellikle son nesil cihazlarda. Termal macun fan temizliği vs. için servise mi götürmemiz gerekiyor?
M1 Air'lerde bakım durumu yok. MacBook Pro'da fan olduğu için servise gitmesi gerekiyor diye biliyorum.

Dün MacBook Pro M1 cihazımın klavyesinin sağ alt köşesinden az miktarda maden suyu görürdü. Cihazı kapattım ve bugün teknik servise görürdüm. Herhangi bir hasar yok cihazda, anakarta da su bulaşmamış ama klavyenin altındaki pedler ıslanmış. Bakan arkadaş klavyede ileride sorun olabileceğinş ve klavyede olan sorunun anakartı da etkileyebileceğini söyledi. Klavyenin değişmesi için bataryanın da değişmesi gerekiyormuş, birbirine entegreymiş, bunlar için de 7600 TL para istediler. Dedim klavyede su varsa neden temizlemiyorsunuz diye klavye öyle temizlenemiyormuş gibi bir laf etti. Yani özetle ileride hiç sorun olmayabilir de sırf klavyede sorun olabilir veya hem klavye hem anakartta sorun olabilirmiş. Ben anlamadım şimdi ne yapmam gerektiğini. Benim o kadar param yok, anca taksitle öderim; aileme desem canıma okurlar. Cidden kararsız kaldım. Aklımda şöyle bir düşünce var, ne kadar mantıklı bilmiyorum: 2-3 gün kurumasını bekledikten sonra kullanmaya başlayayım, klavyede bir sorum gördüğüm anda direkt servise giderim, parasını verir değiştirtiririm, ama eğer anakartta da sorun varsa o zaman yetkili olmayan bir servise götürürüm. Ama bu da çok riskli geliyor. Su olmadığı müddetçe klavyenin anakartı nasıl etkileyebileceğini hala anlamış değilim. Bir de değiştirmezsem garantisi bitiyormuş sanırım, o da sıkıntı daha 8 aylık cihaz. Ne yapmalıyım biraz akıl verir misiniz?

Ekleme: Topcase değişimi yapılacakmış. Klavyede su mevcut diye rapora girilmiş. Kurumasını beklersem ileride sorun olur mu?

Cihazı takas ediyor musunuz? Almak isterim şahsen.

Geri
Yukarı