Sizce Astral Seyehat?

Zülal

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Astral Seyehat hakkında birçok şey okudum. Siz Astral Seyehat hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce gerçekten yapılabiliyor mu? Ve bunun gerçekten var olduğu nasıl kanıtlanabilir?

Bilimsel gerçekliği olmayan bir durum. Birde kendi içerisinde çelişen kavramla barındırıyor. Bilinç ve ruh gibi. İnsan beyninin çeşitli dalga boylarında sinyaller gönderdiği ve aldığı ispatlanmış. Benim düşüncem ruh diye tanımlanan şeyin aslında bilinç olduğu. Bilinç ise deneyimlerimiz, hatıralarımız alt beyin, üst beyin katmanlarında biriken verilerin ve sayısız uyaran ile deneyimlediğimiz yaşamın şekillendirdiği bir kavram. Bu öyle bir kavram ki şekillenme süreci anne karnında başlıyor. Ebeveynlerimizden aldığımız genler, onların, dedelerimizin hatta evrimsel olarak çok daha önceki formlarımızın bile bu oluşum ve şekillenmede etkisi olduğu düşünülüyor. Bir yazılımı çalıştırmak için nasıl ki donanım gerekli ise kişisel bilincin varlık gösterebilmesi için yaşayan, çalışan bir beyine ihtiyacı vardır. Dolayısıyla böyle bir şeyin en azından anlatıldığı şekliyle olacağını düşünmüyorum.

Böyle bir şeyin var olduğunu sanmıyorum. Zira madde / parçacık etkileşimsiz bilgi transferi gibi bir şey, şu güne kadar denenmiş bir şey değil. Deneyimleyen olduysa da, muhtemelen bir takım çevresel uyarıcılara kurban gitmiştir. Eğer bir gün "ben astral seyahat yapabiliyorum" diyen birisi, kendisini bilimin emin kollarına bırakırsa ve üzerinde bir takım deneyler yapıldıktan sonra bilimsel bulgularla da birlikte bu iş mümkün gözükürse, o zaman böyle bir şeyin varlığını kabul edebilirim. Şuan için sadece kurgudan ibaret.

Tamamen beynin kandırmacası :) Aynı beyine oksijen gitmediğinde de, hücreleri ölürken, beyaz ışıklı rüyalar gördürüyor insanlara. Sonra bu insanların solunumu kalbi falan tekrar çalıştırıldığında hepsi aynı şeyi söylüyor. Daha karanlık bir yerden ateşler içinde birisi beni çağırdı diyen yok. Hep beyaz ışık.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı