Sizce bir oyunda FPS mi daha önemlidir yoksa akıcı olması mı?

Baran12090

Centipat
Daha fazla  
Biliyorum. Biliyorum. Başlığı görüp konuya girdikten sonra yüksek ihtimalle "e FPS ile akıcılık zaten bağlantılı bu nedenle FPS yüksek ise zaten akıcılık da yüksektir" gibi düşünmüş olabilirsiniz ama bu sefer farklı bir bakış açısı ile bu konuyu biraz düşündüm.

Elimden birçok oyun geçti ve birçok oyun deneyimledim bu "Fall Guys, Gang Beasts, stickfightthegame, Among Us (...)" gibi basit arkadaşlar ile oynamalık arcade oyunları olsun "hollowknight, celeste, The Binding of Isaac, bendyandthedarkrevival, Dead Cells (...)" gibi indie oyunları olsun veya en basitinden " CS:GO, leagueoflegends, Valorant (...)" gibi hepimizin bildiği rekabetçi oyunlar ya da "assasin'screed, Witcher, The Last of Us (...)" serisi gibi bazıları korsan bazıları orijinal şeklinde hem kendi geçmişteki hem şu anki kullandığım cihazım veya internet kafe tarzı yerlerde olsun çok fazla oyun deneyimledim ve ben bu oyunları deneyimlerken de sistem gereği bazı oyunları çok akıcı bir biçimde bazı oyunları ise orta veya düşük bir akıcılık ile oynamışlığım oldu.

Fakat bazı zamanlar vardı ki bu zamanlarda bazı oyunların optimize edilmediğinden kaynaklı yüksek bir FPS değeri almama rağmen akıcılığı o aldığı FPS'i karşılayamaması veya FPS'im 50-60 değerler arasındayken de sanki 90-100 FPS aralıklarında hissettiren akıcılık düzeylerine de rast gelmiştim bu olay bazı 2D oyunlarda olsun bazı yüksek grafik veya sıradan rekabetçi oyunlarda veya başka cihaz değişiklerinden de olsun bu tarz durumlara bir ihtimalle zaten çoğunuz da rast gelmişsinizdir.

Bazı oyunlar ise zaten 30 FPS veya 60 FPS kilidi ile çıkarılmış oyunlarda olabiliyor ama buna rağmen bu oyunlarda da akıcılık yüksek olabiliyor veya aynı şekilde en basit örnek olarak Nintendo Switch veya Steam Deck gibi oyun konsollarında 30-40 FPS gibi değerler alan mini konsollar olsa da bunlar yine de hem ekran yapılarının hem de güçlü cihazlar olmasının gereği akıcılığıda gayet yüksek oyunlar oluyorlar.

Ve biraz daha düşündükten sonra sırf bu oyunların akıcılığını yükseltmek açısından DLSS ve GeForce NOW gibi teknolojilerde şu anda bulunmakta.

İşin özü sadede gelirsek ise sizce oyunlarda gerçekten FPS sayısı her ne kadar akıcılığı temsil etse de bu anlattığım bazı senaryolar ile kıyaslarsak sizce kaliteli bir oyun deneyimi için bir oyunun o oyuncuya göre akıcı olması mı daha önemli yoksa tam anlamı ile yüksek bir FPS değeri o oynanışı daha değerli kılar?

Geri
Yukarı