Skylake mi, Haswell Refresh mi, beklemeye devam mı?

Sizce hangisini seçmeli?

• Skylake

Oy: 39 65,0%
  • Haswell Refresh

Oy: 10 16,7%
  • Seneye gelmesi muhtemel yeni işlemciler

Oy: 11 18,3%

• Oy verenlerin toplamı
    60
Bütçeyi 2011 soket için toparlayamayacağıma kanaat getirdim. Skylake için dolar kurunun biraz düşmesini bekleyeceğim. :)

En doğru görünen kararı vermişsin dostum,ben de düşündüm iyice,Skylake toplayacağım 5. nesil yerine.Toplamışken ddr4 olması daha mantıklı olur.

Tek düşüncem i5 mi, yoksa i7 mi almalıyım şeklinde. HT sorun olur mu bundan emin değilim, fakat i7'lerin HT dışında performansının da bariz bir şekilde i5'e üstünlük sağladığını düşünerek i7 almalıyım diye düşünüyorum. Yine de son ana kadar hangisi olacağına karar vermiş olmayacağım galiba. Dolar 2.70'leri görse ah bi. :D

Tek düşüncem i5 mi, yoksa i7 mi almalıyım şeklinde. HT sorun olur mu bundan emin değilim, fakat i7'lerin HT dışında performansının da bariz bir şekilde i5'e üstünlük sağladığını düşünerek i7 almalıyım diye düşünüyorum. Yine de son ana kadar hangisi olacağına karar vermiş olmayacağım galiba. Dolar 2.70'leri görse ah bi. :D
O konuyu ben de çok düşündüm, i5 4690 ve i7 4790 arasında kaldım ilk ama bütçe kısıtlı olduğu için ve HTden de yararlanamayacağımı düşünerek i5 te karar kıldım.Yine de iyice düşünmek lazım tabi ve alacağın gün dolar nasıl olur o da önemli.Bir de olur ya müziğin yanında belki ilerde video render işlerine de girebilirim dersen bence i7 al için rahat etsin.İşini ikisi de rahatlıkla görür,i7 tabi ki daha iyi performans verir,ona şüphe yok.Bunların yanında bence içine sinme olayı da çok önemli.Eğer i5 toplayıp sonradan "Keşke i7 toplasaydım" diyeceksen kesinlikle i5 ten vazgeç,direk i7 topla.

Eski bir sistem kullanırken bu yazın başında paraya kıyıp 5820k, asus X99-a, 16gb ddr4, 240gb hdd sisteme geçtim. Ableton Live 9 kullanıyorum. Söylemem gereken şey 5820k işlemciyi yoramadı bile program. 20 kanal, sürüyle VST açık banamısın demedi sistem. Tabi bunda ram ve özellikle sample ların okunduğu SSD de önemli.

Bence işlemci ve anakartı X99 sistem olarak alın, zamanla paranız olunca ekleme yaparsınız. Önemli olan beyin (işlemci) iyi olsun :)

Eski bir sistem kullanırken bu yazın başında paraya kıyıp 5820k, asus X99-a, 16gb ddr4, 240gb hdd sisteme geçtim. Ableton Live 9 kullanıyorum. Söylemem gereken şey 5820k işlemciyi yoramadı bile program. 20 kanal, sürüyle VST açık banamısın demedi sistem. Tabi bunda ram ve özellikle sample ların okunduğu SSD de önemli.

Bence işlemci ve anakartı X99 sistem olarak alın, zamanla paranız olunca ekleme yaparsınız. Önemli olan beyin (işlemci) iyi olsun :)

Deneme gibi bir şansımız olmadığı için kararsızlık yaşıyoruz. Örneğin 4+4 çekirdekli 4790, 6700 gibi işlemciler ile 6 çekirdekli 5820k arasında bizim kullanım amacımız doğrultusunda muazzam bir fark var mı, yok mu bu önemli. Mesela tek çekirdek performansında iki işlemci de 5820k'dan üstün gözüküyor.

Intel Core i7 5820K vs 4790K
Intel Core i7 6700K vs 5820K

Yani özetle 4 (+4) çekirdekli bir i7 işlemci bizim işimizi görecekse, 6 (+6) çekirdekli bir işlemciye -ki soket yapısından ötürü +3.000 TL anlamına geliyor- bu kadar para vermenin gereği yok diye düşünüyorum; ama yeterli bütçeyi yaratırsam affetmem, x99'a yürürüm. :D

Deneme gibi bir şansımız olmadığı için kararsızlık yaşıyoruz. Örneğin 4+4 çekirdekli 4790, 6700 gibi işlemciler ile 6 çekirdekli 5820k arasında bizim kullanım amacımız doğrultusunda muazzam bir fark var mı, yok mu bu önemli. Mesela tek çekirdek performansında iki işlemci de 5820k'dan üstün gözüküyor.

Intel Core i7 5820K vs 4790K
Intel Core i7 6700K vs 5820K

Yani özetle 4 (+4) çekirdekli bir i7 işlemci bizim işimizi görecekse, 6 (+6) çekirdekli bir işlemciye -ki soket yapısından ötürü +3.000 TL anlamına geliyor- bu kadar para vermenin gereği yok diye düşünüyorum; ama yeterli bütçeyi yaratırsam affetmem, x99'a yürürüm. :D

:) Tek çekirdek performansı tabiki fazla olacaktır(overclock yapılmadığı taktirde)....Zaten çok mantıklı düşünüyorsunuz diyecek bir lafım olamaz...Ben kendi deneyimlerimle cevap verebilirim...Ben her normal insan gibi kendi deneyimlerim sonucunda bilgi verebilirim.

Eski sistemim 8 yıllık ama zamanının en iyi sistemlerinden biriydi, özellikler:

Q 6600 işlemci (4 çekirdek, HT yok, 2.4GHZ)
4 GB ddr2 ram
Mekanik HD
GTX 660 (sonradan geçilmişti)

Yeni sistemim:

5820K (6 çekirdek, 12 sanal çekirdek, 3.3GHZ, "3.6GHZ kullanıyorumm)
16 GB ddr4 2666
240 GB SSD
GTX 660 (980ti alınacak yakında)

Eski/ Yeni karşılaştırması tabi ki yapmıştım sistemi değiştirince, buna göre:

3ds max 'te:
3 dakika 54 saniyede biten render, yeni sistemde 1 dakika 12 saniyede bitti.

Video kodlama/kurgu
1440p 2 dakika 45 saniyelik video kodlama eski sistemde yarım saat civarında sürüyordu, yeni sistemde 5 dakikayı bile bulmuyor.

Müzik (ableton live 9 suite + samples+VST)
Sample yükleme, açılış, kodlama, CPU kullanımı inanılmaz derecede hızlandı fakat bunla ilgili bir süre veremiyorum.

Oyun (burada önemli olan aynı ekran kartı kullanılması)
GTA 5 eski sistemde low ayarlarda saniyede 5-8 kare arası, yeni sistemde high ayarlarda 30-50 kare arası (1080p)
Project Cars eski sistemde en düşük ayarlarda saniyede 2-3 kare, yeni sistemde medium/high ayarlarda 50-70 kare arası (1080p)
ETS 2 fark etmedi.

Tüm bunları düşününce bir fark olacağı "4+4 çekirdekli 4790, 6700 gibi işlemciler ile 6 çekirdekli 5820" kesin fakat muazzam olmayacağı hatta ufak olacağı bir gerçek. Uzun vadede bir fark yaratacağı ise kesin.Umarım kendinize uygun bir bilgisayar yaparsınız kendinize. Yazabileceklerim ve düşündüklerim bunlar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı