Çözüldü SmartScreen gerekli mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
@terzarima İS'ye tümleşik ve tarayıcıda bulunan SmartScreen, internet üzerinden indirilmiş ve MotW etiketi bulunan çalıştırılabilir dosyaların (aynı zamanda tarayıcı üzerinden ziyaret edilen web sitelerinin) bir çeşit tanınırlık kontrolünden geçmesini sağlıyor. Bir antivirüs gibi, bilgisayarda gerçekleşen dosya sistemi aktiviteleri ve internet bağlantılarını zararlı yazılımlara karşı denetleyen bir sistem değil anlayacağınız. Defender'dan bağımsız ve diğer antivirüs yazılımlarıyla da beraber kullanabileceğiniz bir özellik.

Bazı faktörler dikkate alınarak güvenilir olarak işaretlenen dosyaların çalıştırılmasına izin verilip MotW etiketi kaldırılırken, zararlı olarak işaretlenmiş veya henüz bilinmeyen bir dosya açmaya çalıştığınız zaman aşağıdaki uyarıları alırsınız.

1609351060790.png
1609351237722.png

Fakat dosyanın kontrolden geçmesi için üstte bahsettiğim MotW etiketine sahip olması şarttır. Arşiv olarak indirip, Windows'un kendi aracı dışında bir program kullanarak arşivden çıkarttığınız programlar MotW etiketini kaybederler.

1609351817915.png

Aynı zamanda tarayıcıyla da tümleşik olmuş oluyor zaten.

Tam olarak öyle değil. Zararlı web sitelerine karşı SS filtresini kullanmak için Edge tarayıcısını veya Defender eklentisini kullanmak zorundasınız. Eğer ki Chrome kullanıyorsanız SmartScreen'den ziyade Google Safe Browsing servisinden yararlanıyorsunuz demektir. O halde tarayıcı için olan SS ayarını kapatmanın bir şeyi değiştireceğini sanmıyorum. İS'ye tümleşik olan ise çoğu durumda dosyalar, arşiv içinde indirildiğinden işlevini kaybediyor zaten. Yine de, kapatmak için herhangi bir sebep göremiyorum.

SmartScreen Windows güvenliğine dahil ve sonradan yüklenen bir şey olmadığı için soruyu biraz anlamsız buldum. Tarayıcı mı yoksa işletim sistemi üzerindeki SmartScreen'den mi bahsettiğinize göre değişir.
Windows'a tümleşik SmartScreen'den bahsediyorum. Aynı zamanda tarayıcıyla da tümleşik olmuş oluyor zaten.
Gerekli mi değil mi, diye sordum zira açma-kapatma fonksiyonu var, malum.

Merakımdan sordum. Önemli ve öncelikli bir soru değil zaten.

Esas merakım, Defender'dan ne farkı var, sualinin yanıtıydı. Zaten bu yanıt SS'in önemini ortaya koyacak ve tasavvurumdaki tablonun hassas noktalarına ince vuruşlar yaparak nihayete ermesine katkı sunacaktı.

Tablo böyle de kalabilir, problem değil:)

@terzarima İS'ye tümleşik ve tarayıcıda bulunan SmartScreen, internet üzerinden indirilmiş ve MotW etiketi bulunan çalıştırılabilir dosyaların (aynı zamanda tarayıcı üzerinden ziyaret edilen web sitelerinin) bir çeşit tanınırlık kontrolünden geçmesini sağlıyor. Bir antivirüs gibi, bilgisayarda gerçekleşen dosya sistemi aktiviteleri ve internet bağlantılarını zararlı yazılımlara karşı denetleyen bir sistem değil anlayacağınız. Defender'dan bağımsız ve diğer antivirüs yazılımlarıyla da beraber kullanabileceğiniz bir özellik.

Bazı faktörler dikkate alınarak güvenilir olarak işaretlenen dosyaların çalıştırılmasına izin verilip MotW etiketi kaldırılırken, zararlı olarak işaretlenmiş veya henüz bilinmeyen bir dosya açmaya çalıştığınız zaman aşağıdaki uyarıları alırsınız.

1609351060790.png
1609351237722.png

Fakat dosyanın kontrolden geçmesi için üstte bahsettiğim MotW etiketine sahip olması şarttır. Arşiv olarak indirip, Windows'un kendi aracı dışında bir program kullanarak arşivden çıkarttığınız programlar MotW etiketini kaybederler.

1609351817915.png

Aynı zamanda tarayıcıyla da tümleşik olmuş oluyor zaten.

Tam olarak öyle değil. Zararlı web sitelerine karşı SS filtresini kullanmak için Edge tarayıcısını veya Defender eklentisini kullanmak zorundasınız. Eğer ki Chrome kullanıyorsanız SmartScreen'den ziyade Google Safe Browsing servisinden yararlanıyorsunuz demektir. O halde tarayıcı için olan SS ayarını kapatmanın bir şeyi değiştireceğini sanmıyorum. İS'ye tümleşik olan ise çoğu durumda dosyalar, arşiv içinde indirildiğinden işlevini kaybediyor zaten. Yine de, kapatmak için herhangi bir sebep göremiyorum.

Son düzenleme:
Çözüm
@acv açıklamanız için çok teşekkürler.
ESET Live Grid itibar sistemi gibi yani çalışma biçimi, anladığım kadarıyla.

MotW etiketini tanımlayabilir misiniz?
İndirilmiş ve sonrasında da üzerinde değişiklik yapılmamış dosyalar mı? Sanırım tanımı bu. Bu dosyalar için XP'de bile uyarı verir, uzaktaki bir bilgisayardan indirildiği için güvenlik amacıyla çalıştırma izni talep eder. Bu dosyaların özellikler kısmında da diğer dosyalardan farklı olarak ikaz içeren bir ifade bulunur.

Kapatmak istememin sebebi, bu hizmetin çevrimiçi çalışıyor olması ve de okuduğum şikayetler yüzünden; SS'in güvenli bir program kurarken bile sistemi yorması şikayeti gibi.

Kullanmadığım için yorum yapamıyorum hakkında. Deneyeceğim.

Tekrar teşekkürler...

@Alawar açıklamanız için çok teşekkürler.
ESET Live Grid itibar sistemi gibi yani çalışma biçimi, anladığım kadarıyla.
Her bulut servisinin farklı bir iç mekanizmaya ve kullanılış amacına sahip olabileceğini de söylemek gerek tabii. LiveGrid'in aksine SmartScreen yalnızca 'güvenilir' itibara sahip dosyaların çalıştırılmasına otomatik olarak izin verir, geri kalan durumlarda ise kullanıcıyı uyarır. İnternet bağlantınız yoksa ve SmartScreen'e ulaşılamıyorsa yine MotW işaretli dosyalar için uyarı alırsınız*. Default-deny metodunu kullanır yani. ESET LiveGrid aynı işleyişe sahip değil bildiğim kadarıyla.

1609359811832.png

MotW etiketini tanımlayabilir misiniz?
NTFS dosya sistemi özelliklerine bağlı bir meta veri diye biliyorum. MotW (Mark of the Web) etiketine sahip olması dosyanın internet kaynaklı olduğunu gösteriyor.

sonrasında da üzerinde değişiklik yapılmamış dosyalar mı?
Bunun hakkında bir bilgim yok maalesef.

Bu dosyalar için XP'de bile uyarı verir, uzaktaki bir bilgisayardan indirildiği için güvenlik amacıyla çalıştırma izni talep eder. Bu dosyaların özellikler kısmında da diğer dosyalardan farklı olarak ikaz içeren bir ifade bulunur.
Evet, ikazın sebebi budur.

Kapatmak istememin sebebi, bu hizmetin çevrimiçi çalışıyor olması ve de okuduğum şikayetler yüzünden; SS'in güvenli bir program kurarken bile sistemi yorması şikayeti gibi.
Yalnızca indirilen dosyanın kendisi bir kereliğine kontrol ediliyor diye biliyorum. Sistem kaynaklarını yüksek miktarda kullandığını görmedim, kullanabileceğini de daha önce duymamıştım. Yine de gizlilik sebeplerinden dolayı kapatıp kapatmamak sizin tercihiniz tabii. Rica ederim.

@acv
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Konu kafamda iyice oturdu diyebilirim:)

Bulut destekli çalışması zaten sistem kaynaklarını az tüketmek için tercih edilen bir yöntem, bildiğim kadarıyla.

Ve evet, gizlilik konusunda kapatılmasını önerenleri de çok gördüm.

Yazdıklarınızı okurken keyif aldım, manayı biliyordum ama ifade edecek kelime bulamıyordum, sayenizde onu da öğrenmiş oldum:)

Zaman ayırdığınız için ayrıca teşekkür ederim, iyi günler dilerim...

Yeni konular

Geri
Yukarı