Snapdragon 845 vs Kirin 970

farurhenho

Hectopat
Selam dostlar, her yerde gördüğüm şu meşhur Kirin 970 ile SD 845’i biraz araştırdım ve kendi bakış açımdan ufak bir karşılaştıracağım. Şimdi her iki işlemci de baya güzel öncelikle onu söyleyeyim. SD 845, özellikle 835’e göre CPU ve GPU açısından pek çok iyileştirmeye sahip, zaten bunu kullanan telefonların performans testlerinden anlıyoruz. Yalnız Huawei anladığım kadarıyla yapay zeka teknolojisi üzerinde çok duruyor. Bu yüzden olsa gerek, kendi ve alt markası Honor’un üst modellerinde hep Kirin 970’i kullanıyor. Kirin 970'te NPU diye bir yonga seti var, ben kısaca şöyle anladım yapay zeka teknolojisini telefona yazılımsal değil de donanımsal olarak kazandırmak için böyle bir yonga seti geliştirmişler. İlginç ama gayet güzel bence. Ama SD 845’te böyle bir şey yok. Yapay zeka için CPU, GPU ve DSP kullanıyor, bunun da tam olarak yeterli olduğunu sanmıyorum açıkçası. Sonuç olarak Kirin 970 en azından yapay zeka konusunda daha avantajlı. Yapay zekanın da fotoğrafçılık, sesli asistan vs. gibi konularda çok avantajı var.

Yabancı forumlarda şöyle bir resim buldum. Bu resimde Honor 10’un yapay zeka performansıyla ilgili bazı sonuçlar var. Anladığım kadarıyla Kirin 970’li Honor 10, yapay zeka açısından SD 845 kullananan Galaxy S9’a açık ara fark atmış. Neyse dediğim gibi Kirin 970 daha çok yapay zeka ağırlıklı, elbette bu CPU ve GPU performansı kötüdür demek değil. SD 845 kadar olmasa da gayet güçlü bir işlemci olduğu kesin. Artık burada tercih tamamen senin benim. Belli noktadan sonra işlemci gücü farkı benchmark testlerinden öteye gitmiyor. Yoksa her iki işlemci de gayet iyi bence. Fakat geleceğin teknolojisini kullanan bir işlemci daha güzel bir deneyim yaşatabilir.

1.jpg

Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Telefonu bütün olarak değerlendirdikten sonra, işlemcisini beğenmeyince telefonu almaktan vaz mı geçelim?

Telefon işlemcilerini kıyaslamak kadar gereksiz bir şey olmadığını düşünüyorum.

Yapay zeka için daha zamana ihtiyaç var. Yapay zekanın dışında işlemcinin kendisinin de kamera üzerinde etkisi var.

İlerleyen süreçlerde Apple, Samsung ve Qualcomm modellerinde de bu tarafa doğru bir kayış olacak.

SD 845 Chipset olarak daha güçlü bir yonga seti.

Yapay zekanın kendine göre avantajları var, ancak yapay zeka desteği olan bir telefon yapay desteği olmayan bir telefondan daha iyi fotoğraf ve video çekecek diye bir şey yoktur.

Kirin 970 modelinin 4K 60 FPS desteği yok, bu ne kadar büyük bir eksiklik olmasa da bazı kişiler için önem arz ediyor ve rakiplerine göre de bir dezavantajdır.

@GCN Yaptığın yorum doğru değil ve de herhangi bir mantıklı yanı yok. PC için CPU ve GPU ne ise telefonlar içinde aynı şey geçerlidir. Doğrudan performansı etkileyen faktörler bunlar.

Son olarakta uzun süredir telefon piyasasında donanım seviyesi ciddi oranda ilerledi ve telefonlar artık çok güçlü olmaya başladı, bu donanımları zorlayacak adam akıllı oyunların sayısı da fazla değil.

Kirin 970 ile SD 845 gelirsek SD 845, SD 835 modeline göre tek çekirdek performansında ciddi bir ilerleme sağlamadı, Kirnin 970 modeli de SD 835 modelinin dengidir. Çoklu çekirdekte SD 845 bu iki modele göre daha güçlüdür ve fark az değil.

Günün sonunda bu iki model arasındaki farkları anlamanız çok zor, normal kullanımda orta seviye işlemciler bile yetiyor artık. Burada tercih etmeniz gereken şeyler kullanıcıya bağlıdır artık oyun, batarya, kamera, tasarım, fiyat performans gibi bunlara göre kullanıcı karar veriyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı