SNR değerleri

O hesap tutmuyor hocam. Ben hesaba göre 8 snr ile 89 almam lazım 15 snr ile 100 kullanıyorum. Paket geçişi yapmadan bilemeyiz.
Paket geçişi ile değişim etkisi sadece ASDL abonelikten VDSL'e, ADSL abonelikten Fiber'e, VDSL abonelikten Fiber'e geçiş durumlarında geçerli olur.

ADSL hizmette ADSL paket değişimi üzerinde port değişmez.
VDSL hizmette VDSL paket değişimi üzerinde port değişmez.
Fiber hizmette Fiber paket değişimi üzerinde hat bağlantıları değişmez.

Ben sana kendimdim örnek vereyim. Kendin araştırmaya çalışırsan eğer forumda kendi açtığım konularda neyin ne olduğunu tüm ispatlarla yaşadığım sorunları belirtmişim görürsün.

Evdeki abonelikten örnek vereyim.
108 Mbps hat kapasitesi var en az. 75 Mbps pakette SNR değeri 6 dB. Hat zayıflaması yok ve saha dolabı 70 metre uzaklıkta. İç tesisatta sorun yok ama SNR sorunu var.

SNR değeri hızla orantılı bir değerdir. Ancak bu değeri uzaklık ve kablo etkiliyor.

Port neden değişir mantığı ise sorunlu olduğu zaman değişir hizmet değişimi olmadığı durumda.
Paket değişimlerinde her zaman altyapı değerlerine bakılır. ( Hizmet değişiminden bahsetmiyorum. )

SNR değerlerimiz ne yazık ki altyapı kaynaklı sebeplerden olması gerekenden daha çok etkileniyor.
Arkadaştaki 18 dB SNR ülke şartlarında iyi. Ancak aslında kötü. Bu sebeple 50 Mbps üzerinde dahi 8 ile 12 dB arası ancak SNR elde edecektir.

Benim 35 Mbps pakette SNR değerim ise 24 dB olarak mevcuttu. 50 Mbps hızda 13 dB. 75 Mbps hızda 6 dB.
Ciddi bir orantısızlık var hız üzerinden baktığımız zaman.

Bu SNR durumu tamamen İSS firmalarının saçmalıkları yüzünden dahi daha az çıkabiliyor.

Türk Telekom bizleri ezip geçiyor ancak şu an Türk Telekom altyapısında en sağlıklı hizmeti veren tek firma yine kendisi.

Türk Telekom kullanmak isteyen varsa başka bir firmada olup. 108 TL bedelle 50 Mbps tamamen sınırsız veriyorlar bireyselde.

Son düzenleme:
Paket geçişi ile değişim etkisi sadece ASDL abonelikten VDSL'e, ADSL abonelikten Fiber'e, VDSL abonelikten Fiber'e geçiş durumlarında geçerli olur.

Ben sana kendimdim örnek vereyim. Kendin araştırmaya çalışırsan eğer forumda kendi açtığım konularda neyin ne olduğunu tüm ispatlarla yaşadığım sorunları belirtmişim görürsün.

108 Mbps hat kapasitesi var en az. 75 Mbps pakette SNR değeri 6 dB. Hat zayıflaması yok ve saha dolabı 70 metre uzaklıkta. İç tesisatta sorun yok ama SNR sorunu var.

SNR değeri hızla orantılı bir değerdir. Ancak bu değeri uzaklık ve kablo etkiliyor.

Port neden değişir sorunlu olduğu zaman değişir.
Paket değişimlerinde her zaman altyapı değerlerine bakılır. ( Hizmet değişiminden bahsetmiyorum. )
Hat değerleri tanımlandığı zaman snr değeri hesaplanan şekilde olmaz. Sizin verdiğiniz degerler ortalama değerlerdir. Ortalama 3 snr azalır ve bazı modemler 4 snr olarak alır bu değerleri. 5 yıldır forumdayım ve nerdeyse günde 5 saatim burada geçiyor. Ağ sistemleri konusunda az çok bilgim bulunuyor. Ben size port değiştirmek ile ilgili birşey de demedim kendi kafanızdan mesaj yazmışsınız. SNR değerinin hızla orantılı olduğunu herkes biliyor ama bu paket tanımlandığı zaman hesabınız tutmuyor her zaman. Forumdaki bazı arkadaşlar 100 Mbps pakette 8 SNR alacağımı tahmin ediyorlardı ancak şuan 15 snr ile 100 alıyorum. Hat değerleri tanımlandığı zaman hat değerleri yerine oturur ve 3 mbps 1 snr degerine eşittir denklemi çoğunlukla tutmaz. Forumda dolaşmanıza rağmen yeterli bilgi sahibi değilsiniz. Değerli yorumunuz için teşekkür eder iyi günler dilerim.

Port neden değişir mantığı ise sorunlu olduğu zaman değişir hizmet değişimi olmadığı durumda.

SNR değerlerimiz ne yazık ki altyapı kaynaklı sebeplerden olması gerekenden daha çok etkileniyor.
Arkadaştaki 18 dB SNR ülke şartlarında iyi. Ancak aslında kötü. Bu sebeple 50 Mbps üzerinde dahi 8 ile 12 dB arası ancak SNR elde edecektir.

Benim 35 Mbps pakette SNR değerim ise 24 dB olarak mevcuttu. 50 Mbps hızda 13 dB. 75 Mbps hızda 6 dB.
Ciddi bir orantısızlık var hız üzerinden baktığımız zaman.

Bu SNR durumu tamamen İSS firmalarının saçmalıkları yüzünden dahi daha az çıkabiliyor.

Türk Telekom bizleri ezip geçiyor ancak şu an Türk Telekom altyapısında en sağlıklı hizmeti veren tek firma yine kendisi.

Türk Telekom kullanmak isteyen varsa başka bir firmada olup. 108 TL bedelle 50 Mbps tamamen sınırsız veriyorlar bireyselde.
Her hız tanımlamasında 3 mbps 1 snr değeri tutmuyor. Bu konuyu Türk Telekom santralindeki yetkili kişilerle de görüştüm.

Hat değerleri tanımlandığı zaman snr değeri hesaplanan şekilde olmaz. Sizin verdiğiniz degerler ortalama değerlerdir. Ortalama 3 snr azalır ve bazı modemler 4 snr olarak alır bu değerleri. 5 yıldır forumdayım ve nerdeyse günde 5 saatim burada geçiyor. Ağ sistemleri konusunda az çok bilgim bulunuyor. Ben size port değiştirmek ile ilgili birşey de demedim kendi kafanızdan mesaj yazmışsınız. SNR değerinin hızla orantılı olduğunu herkes biliyor ama bu paket tanımlandığı zaman hesabınız tutmuyor her zaman. Forumdaki bazı arkadaşlar 100 Mbps pakette 8 SNR alacağımı tahmin ediyorlardı ancak şuan 15 snr ile 100 alıyorum. Hat değerleri tanımlandığı zaman hat değerleri yerine oturur ve 3 mbps 1 snr degerine eşittir denklemi çoğunlukla tutmaz. Forumda dolaşmanıza rağmen yeterli bilgi sahibi değilsiniz. Değerli yorumunuz için teşekkür eder iyi günler dilerim.

Forumda dolaşmanıza rağmen yeterli bilgi sahibi değilsiniz. Değerli yorumunuz için teşekkür eder iyi günler dilerim.

Bu yukarıdaki yorumu tamamen size iade ediyorum.

Az önce kendimden örnek verdim. Hizmetiniz nedir bilmiyorum.

VDSL abonelikte 70 metre uzaktaki saha dolabına bağlıyım. Bu saha dolabında fiber sonlandırma var ve sonrası bakır hizmet.
35 Mbps hızda 24 dB SNR mevcuttu. 75 Mbps hıza 12 dB civarı SNR'a sahiptim ve sonrasında 6 dB ye kadar düştü. 50 Mbps hızda 13 dB SNR çıkıyor. 35 Mbps hızda şu an 18-19 dB SNR çıkıyor.

SNR değeri modemle etkilenen bir durum değildir.
Modem hattınıza neden etki eder çalışma yapısından kaynaklı etki eder. Hat zayıflaması 2-3 dB fazla çıkabilir. Hat kapasitesi hızı olması gerekenden daha düşük çıkabilir. Yada tam tersi bir durum olabilir.

SNR değerini etkileyen faktörler tekrar söylüyorum;
Saha dolabına olan uzaklık, hat zayıflaması, ISS, altyapı durumu, iç tesisat, kablo ucu soket bağlantıları ve ekleri.

Kullandığım modem ise ASUS-AC55U.

Bir insana yeterli bilgiye sahip değilsiniz derken bir kez daha düşünün.

100 Mbps pakette 8 SNR alacağımı tahmin ediyorlardı diyorsunuz da geçiş önceki SNR değeriniz neydi ?

3 mbps 1 snr degerine eşittir denklemi bizim ülkemizde tutmuyor ne yazık ki. Normalde bu değer 5,7Mbps hızda 1 SNR değerdir. Bunu da ayrıca belirteyim. Biraz kaynak araştırırsanız iyi olur.
3 Mbps tanımlaması zamanında mantığa oturmuş bir ortalama değerdir. Aslı 5,7 Mbps hızdır. Altyapı çalışanından ve alınmış bir bilgidir 3-4 yıl önce.

Geçiş öncesi SNR değerinizi bana söyleyin ona göre bir yorum yapayım.
8 dB SNR ihtimalini veren kişiler yanlış bir bilgi aktarmamıştır size o anki hat değerlerinizde.
Sonrasında altyapınıza bir güncelleme gelmiştir veya daha iyi bir saha dolabına aktarılmışsınızdır.
Bunlar etken bir durum.

16 MBps pakette 32 snr alıyorum 100 MBps pakette 15 uğraşmanıza gerek yok hocam. Haklısınız siz iyi günler.

16 Mbps hız paketiniz ADSL. ADSL altyapıya göre SNR değeriniz gerçekten iyi. Bunun etkisi kablo ve saha dolabı yakınlığı, durumudur.
Ancak ADSL hizmetten VDSL'e geçişte ADSL değerler bir amaç sunmuyor.
100 Mbps paket ise VDSL. VDSL port atandığı durumda sizin VDSL hizmet değeriniz ortaya çıkar.

100 Mbps üzerinde 15 dB SNR mevcutsa sorunsuz bir altyapıya sahipsiniz demektir. ( İyi günlerde kullanın diyorum bu sebeple. )

Bu bilgiyi forumdan elde etmek çok zor olmasa gerek.

Siz önce hizmet değişimi olduğunun farkına varın sonrasında eleştiri ve yorum yapın.

Önceki yorumda ne yazmıştım. Hizmet değişimi üzerinde port ve altyapı durumu değişecektir durumunu belirten bir yorum yapmıştım.

16 Mbps hız paketiniz ADSL. ADSL altyapıya göre SNR değeriniz gerçekten iyi. Bunun etkisi kablo ve saha dolabı yakınlığı, durumudur.
Ancak ADSL hizmetten VDSL'e geçişte ADSL değerler bir amaç sunmuyor.
100 Mbps paket ise VDSL. VDSL port atandığı durumda sizin VDSL hizmet değeriniz ortaya çıkar.

Bu bilgiyi forumdan elde etmek çok zor olmasa gerek.

Siz önce hizmet değişimi olduğunun farkına varın sonrasında eleştiri ve yorum yapın.

Önceki yorumda ne yazmıştım. Hizmet değişimi üzerinde port ve altyapı durumu değişecektir durumunu belirten bir yorum yapmıştım.
ADSL değil 16 lık paketim vdsl ezbere konuşuyorsunuz hocam yine. Uzamasın konu iyi günler dilerim.
Hipernet paketlerine bakarsanız vdsl altyapıda 16 mbps paketleri olduğunu görürsünüz. Kendinizi haklı çıkarmak için sallayıp duruyorsunuz.

ADSL değil 16 lık paketim vdsl ezbere konuşuyorsunuz hocam yine. Uzamasın konu iyi günler dilerim.
Hipernet paketlerine bakarsanız vdsl altyapıda 16 mbps paketleri olduğunu görürsünüz. Kendinizi haklı çıkarmak için sallayıp duruyorsunuz.

Aynen öyle yapıyorum.
Size mutlu forumlar diliyorum.

Bende 30 metre cat 5 kablo vardı.8 kablodan 4 hat yapmıştım.Değerleri linkte var.Sonra dahada hızlansın dedim.Cat 5 i kaldırdım.3 tane 30 metre cat 6 kablo çektim binanın 3.katına 12 hat oldu.durumu linkte .eski haline göre hat zayıflaması dediği için snr düşmüş olabilir.modem yanlış okuyorda olabilir.kopma yok.

Dosya Ekleri

• internetkablom.png
    internetkablom.png
    219,8 KB · Görüntüleme: 41

Geri
Yukarı