Soğuk bilgisayara zarar verir mi?

Değerli hocalarım merhaba, depremden dolayı evi terk etmek zorunda kaldık. İkinci depremde depremin etkisi ile odamın penceresi açılmış evin hasarı ağır olduğu için ne bilgisayarı almak için çıkabildim ne de odayı kapatma şansım oldu. İlerleyen süreçte verecekleri tahliye hakkında almaya çalışacağım ama asıl sorunum -25 dereceyi bulan soğuklar bileşenlere zarar vermiş midir? Odaya yağmur, kar girmediğini düşünüyorum bulunduğu yeri de masa ve kitaplık koruyordu büyük ihtimalle devrilmemiştir.
Nem oluşmuş olabilir metalin üstünde. Bir bakın derim. Ben kasamı ilk alıp eve getirdiğimde soğuktan üstüne elimi sürtünce hafif sıvı oluşuyordu.

Çok çok geçmiş olsun aziz dostum, sabır ve güzel günler dilerim yarınlarınıza dair.
Soğuk bilgisayara zarar vermeyecektir ancak soğuk nedeniyle bileşenler üzerinde nem toplanacaktır. Uzun süredir bu durumda kalan bileşenlerde korozyon oluşabilir.
Güvenli olur da bilgisayarınızı alabilirseniz öncelikle kuruması için 1 gün civarı oda sıcaklığında bekleyin ve sonra donanımları anakarttan ayırarak gözle korozyon/paslanmaz durumunu kontrol edin.
Güç kaynağı noktasında ise biraz daha büyük bir sorun olabilir. Bileşenler çalışıyor olsa bile güç kaynağını kullanmamak gerekir bence ya da elektriğe bağlamadan önce teknik bilgisi olan biri tarafından kontrol edilmeli.
Tekrar geçmiş olsun, sağlığınıza zarar gelmeden süreçleri atlatmanız dileğimle.

Çok çok geçmiş olsun aziz dostum, sabır ve güzel günler dilerim yarınlarınıza dair.
Soğuk bilgisayara zarar vermeyecektir ancak soğuk nedeniyle bileşenler üzerinde nem toplanacaktır. Uzun süredir bu durumda kalan bileşenlerde korozyon oluşabilir.
Güvenli olur da bilgisayarınızı alabilirseniz öncelikle kuruması için 1 gün civarı oda sıcaklığında bekleyin ve sonra donanımları anakarttan ayırarak gözle korozyon/paslanmaz durumunu kontrol edin.
Güç kaynağı noktasında ise biraz daha büyük bir sorun olabilir. Bileşenler çalışıyor olsa bile güç kaynağını kullanmamak gerekir bence ya da elektriğe bağlamadan önce teknik bilgisi olan biri tarafından kontrol edilmeli.
Tekrar geçmiş olsun, sağlığınıza zarar gelmeden süreçleri atlatmanız dileğimle.
Tavsiyelerinize dikkat edeceğim çok teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı