Soğuk Duş Almak

Soğuğa yakın ılık duş alırım. Gayet sağlıklıdır. Direnci de arttırır. Sağlık açısından da çok faydası vardır. Son 10 yılımı soğuk memleketlerde geçirdim zaten, sauna ve benzeri yerlere giremem asla çok bunalırım. O soğukluk içime işlemiş ki ben de öyle duş alıyorum.

Ben hep soğukta duş almaya çalışırım, sıcağı hiç sevmem çünkü ortaya alırım çıkmadan önce de en soğuğa alırım, o soğuğu hissedince kapatırım, bunu yapma sebebim zamanında soğuk duşun kalori(8 kalori) yaktığını duymuştum. O zamandan beri bu şekilde duş alıyorum.

Ben askerde alışmıştım bu duruma mecburiyetten ılık bile gelmiyordu su karakolda 60 kişiydik 10 kişi girdiğinde bitiyordu sıcak su. öyle böyle derken alışmıştık normal suya giriyormuşum gibi oluyordu ama sizin yaşadığınız duyguları yaşayamadım malesef.

Konu hortluyor ama hala devam ediyormusun dostum.
Hayatında ne gibi daha değişimler oldu bilmek isterim.
Yaklaşık 2 ay önce soğuk duş almaya başladım. Bu zamandan önce duşa her girdiğimde vücudumu ilk ılık suya alıştırıp ardından sıcaklığı sonuna getirirdim. Benden sonra birisi aynı sıcaklıkta girdiklerinde acı çığlığı gelirdi, şikayet ederlerdi ve genellikle bu sıcakta nasıl duş alıyorsun gibi cümleler kurarlardı. Gerçi bu değişmedi, şu an sıcaklık en azda. Bildiğiniz buz gibi suda duş alıyorum. Sizlere bu 2 ay boyunca nasıl etkileri olduğunu, olumlu/olumsuz etkilerini yazacağım. Uyarıyı şimdiden yapayım, doktorunuza danışmadan kesinlikle bunu yapmayın.

İlk Günler
İlk gün, ne kadar soğuk olabilir ki diye düşünmüştüm ki sıcaklık tam ortadayken bile donmaya başlamıştım. Ama kararlıydım, bunu yapacaktım. Sıcaklığı yavaş yavaş azaltarak vücudumu alıştırdım. Yani en azından alıştırmaya çalıştım. Alışmak imkansızdı ve ilk duşum en fazla 5 dakika sürmüştü. Bu resmen bir işkenceydi ama nedense içimden sürekli yapmak geliyordu. Ertesi gün tekrardan duşa girdim, bu sefer 10 dakika dayanabilmiştim sanırsam. İlk 5 gün boyunca 10 dakikadan fazla olduğunu hatırlamıyorum. Bu ilk 5 gün içerisinde elde edebildiğim etkiler gün içersinde enerjimin yüksek olması yanında saçlarımın çok zor şekil almasıydı.

5-30'uncu Günler
5. günden sonrasında işler iyiye gitmeye başladı. Kendi isteğimle duşa giriyor, duşta eskisi gibi 30 dakika - 1 saat arası duruyor kendimi adete semavi bir varlık gibi hissederek duştan çıkıyordum. Modum, enerjim çok yükselmişti. Tenimin bu kadar yumuşak olduğunu hatırlamıyorum. Saçlarımın zor şekil alması hala devam ediyordu ancak saçlarım hiç olmadığı kadar yumuşaktı. Eskiden beri süregelen depresif düşüncelerim yavaş yavaş kaybolmaya, eski üşengeçliğim tamamen yok olmaya başlamıştı. Bir şeyi istediysem, karar verdiysem onu yapmamdan hiçbir şey beni alıkoyamazdı. Bu zaman içerisinde bir öneri vereyim, duştayken su ile kavga ederseniz, yani ciddi anlamda su ile laf atışmasına girerseniz çok daha kolay oluyor. Vücudumda zayıf olmama rağmen izler vardı, bunlar kaybolmaya başlamıştı. Sıcak havalarda bile resmen terlemiyordum. Ama şunu fark ettim ki, insan soğuk duşa hiçbir zaman tam anlamıyla alışamıyor.

2'inci Ay - Günümüz
Şu aralar kendimi gerçekten semavi bir varlık gibi hissediyorum. Özelim sanki, seviyorum kendimi. Duş sırasında kendimi çok fazla kastığım için kas dokularımda sertleşme başladı. Derim kalınlaşmaya, ortamın sıcaklığına daha kolay alışmaya başladım. Kronik Farenjit hastası olmama rağmen son 2 aydır hiçbir şekilde bırakın farenjiti, basit bir hastalık bile geçirmedim. Burnumun tıkandığını bile hatırlamıyorum. Bunlar dışında bundan önceki günlerle aynı her şey. Ayrıca, felekten bir geceden sonra soğuk bir duş almak direk sizi açıyor, ve çok hoş hissettiriyor. Öneriyorum. Sormak istediğiniz sorular varsa yanıtlayabilirim. Herkese soğuk duşa başlamasını öneriyorum. Malum döviz oranları belli, faturalar artıyor en azından buradan tasarruf etmiş olursunuz :ROFL::ROFL:

Şunları tetikliyor;
1-Zihnin berraklaşması, muhakemenin ve algıların berraklaşması.
2-Dinçlik.
3-Atiklik. (hem mental hem fiziksel)
4-Bir bardak Nescafe içmiş gibi olmak.
5-Konsantrasyon artışı

*Saçınız biraz olsun yağlı ise, soğuk su saçınızın temizlenmesine hiç yardım etmeyecektir.
*Soğuk suya dikkat edin, özellikle de spor yapmayanlar dikkat etsin, damarlarınızda dolaşım problemi varsa pıhtı atabilir.
*Soğuk su, damarları daraltır. Dikkat edin.
*Sıcak su, cilt gözeneklerini açar ama soğuk su tam tersini yapar.
*Kalbinizde sorun varsa dikkatli olun.
*Soğuk su, kalp atışlarını hızlandırabilir.

Geri
Yukarı