Sokakta başkalarının fotoğraflarını çekip Instagram'da paylaşmak suç mu?

ReCCoR

Hectopat
Kısaca soru: Sokakta veya diğer halka açık ortamlarda insanların fotoğrafını çekip Instagram gibi bir sosyal medyada paylaşmak yasal mı?

Bir süredir amatör olarak fotoğrafçılık ile uğraşıyorum ve aklıma takılan bir soru var. İnternette araştırınca da çok ucu açık bırakılmış gibi geldi tüm açıklamalar. Ucu açık derken bahsettiğim meseleyi italik 1-2 olarak numaralandırdım.
Kalabalık bir ortamın fotoğrafını herhangi bir bireye odaklamadan çekip paylaşmanın suç olmadığını öğrenebildim.
Ancak diyelim ki kafenin önünde sigara içen bir motorcuya odaklanıp fotoğrafını çeksem suç mu oluyor?
(1) Sigara içtiğimi açığa çıkarıp benim özel hayatıma engel oldun vs. vs.
Yine benzer bir örnek olarak yoldan geçen bir arabanın fotoğrafını yakalasam ve içindeki sürücü de odakta olsa yasal olarak yaptığım hatalı mı?
(2)Bu saatte işte olmam gerekirdi ama dağda araba sürüyorum ve sen bunu paylaşarak beni küçük düşürdün
Mesela örnek olduğu için abarttım ama 1-2 gibi gibi ucundan tutup da şikayet edebilirler mi? Detaylarını bilen birisi varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Avukat değilim fakat içinde ne kadar insan olursa olsun rastgele kamu alanını çektiğinizde suç değil.

Fakat bir kişiye odaklayıp çekerseniz bu bir suç olur.

Geri
Yukarı