SolidWorks Analiz Problemi

kfunal

Centipat
Tasarladığımız sistemin SolidWorks üzerinde analizini yapmaya çalışıyoruz. Fakat hesaplarımız doğru olmasına rağmen analize hesaplardan farklı olarak bir çıktı veriyor. SolidWorks analiz ile ilgili bilgi sahibi biri mümkünse yardımcı olmak için ulaşabilirse sevinirim. İyi günler.

Girdileri (Kuvvet, mesnet tanımı vs.) tanımlarken hata yapmış olabilirsiniz. Özellikle de girdilerin etkiyeceği bölgeler genellikle yanlış seçiliyor.

Örnek vermem gerekirse; çekme deneyi analizi için numunenin her iki ucundan da kuvvet uygulamamız gerekiyor. Ancak analiz programını kullanan kişi genellikle sadece yüzeyi seçmek gibi bir hataya düşüyor. Oysa ki gerçek hayatta komple o kelepçelerin bastırdığı kısımlar çekiliyor, sadece yüzey değil! Bundan ötürü de etkilerin bölgeleri çok iyi saptanmalı, sonrasında da tanımlanmalıdır, gerçeği yansıtacak düzeyde. Bundan ötürü mesh’lere çok dikkat etmeniz lazım. İç parçalara da (meshlere) etki vermeniz gerekir (tabi gerçekte böyleyse) SolidWorks’te mesh’lerle uğraşmadım. Ancak Ansys’in mesh bölümüyle çok uğraştım. Ayrıntılı bir mesh seçme imkanı vardır Ansys’te. Mesh Select’de Volume ve dahası gibi seçenekler vardır. Bence sıkıntınız bu...

@Pythgoras peki temas setlerini otomatik oluşturmak mantıklı mıdır yoksa tek tek kendim mi oluştursam daha iyi olur
Sizin oluşturmanız daha iyidir. Otomatik seçimlerde parçaları ayrılamaz bütün gibi analiz eder. Parçalar arası hareket etme ihtimali varsa bunu tanımlamalı, sürtünme varsa tanımlamalı, yapıştırma varsa yine bunu tanımlamalısınız.

Geri
Yukarı