Son BIOS zamanı nasıl düşer?

Emir Kuzkaya

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim;
  • B450M S2H.
  • Ryzen 5 2600.
  • Palit 1660 Super GP.
  • 2x8 GB 3000MHz RAM.
  • Crucial 1TB M.2 SSD.
  • Corsair Spec 05 550W.

Fakat bilgisayarım açılırken bir M.2 SSD hızı göremiyorum. 5 saniye anakart yazısı gelene kadar geliyor ve Windows tekerleği 5-10 sn dönüyor bazense direkt açılıyor. Var mıdır bir açılış hızlandırma çözümü?

Sistemim;
  • B450M S2H.
  • Ryzen 5 2600.
  • Palit 1660 Super GP.
  • 2x8 GB 3000MHz RAM.
  • Crucial 1TB M.2 SSD.
  • Corsair Spec 05 550W.

Fakat bilgisayarım açılırken bir M.2 SSD hızı göremiyorum. 5 saniye anakart yazısı gelene kadar geliyor ve Windows tekerleği 5-10 sn dönüyor bazense direkt açılıyor. Var mıdır bir açılış hızlandırma çözümü?

Görev yöneticisinden başlangıç uygulamalarını kapatabilirsiniz, BIOS üzerinde "Fast Boost" isminde seçenek varsa onu açabilirsiniz.

Bios Zaman saati sizi rahatsız ediyorsa ve en az BIOS zamanına sahip olmak istiyorsanız, bunu azaltmanın bir yolu vardır. Bunlar önerilerdir ve yardımcı olabilir, ancak işin sonunda donanıma bağlı olduğunu unutmayın.

• Seçeneğiniz varsa UEFI moduna geçin.
  • İşletim sistemi olarak ilk SATA bağlantı noktasına sürücünüze bağladığımızdan emin olun. Ne olursa olsun, UEFI önce bu yere bakacaktır.
  • Windows için SSD’yi kullanın. Daha önceden SSD hardiskim vardı ve bu önyükleme süresinde büyük bir fark yaratmıştı.
  • İşletim sistemi sürücünüzü ilk önyükleme sürücüsü olarak ayarlayın. Aksi takdirde, UEFI önyükleme sırasının önerilen yerlerini sorgulamak için zaman harcayacaktır.
  • UEFI veya BIOS’ta kullanmadığınız herhangi bir şeyi devre dışı bırakın.
  • Ana kartınız destekliyorsa ve SSD’niz varsa, IDE modundan AHCI moduna geçin.
  • Hızlı Ön yüklemeyi etkinleştirin ve Hızlı Önyükleme gecikmesini sıfır saniyeye ayarlayın. Tek sorun, POST tarafından yapılan birçok kontrolü atlamasıdır, ki bu iyi bir fikir olmayabilir.
  • GPU’nun başlatılması da zaman alır, bu nedenle yerleşik GPU’ya geçebilir ve zaman farkını kontrol edebilirsiniz.
Bu nedenle, donanım başlatmayı yavaşlatan veya hızı artırmak için etkinleştiren veya yükselten her şeyi pratik olarak kaldırın. İşte bilmeniz gereken bir şey var. BIOS’tan UEFI’ye geçerseniz, önyükleme yapamayabilirsiniz. BIOS’un MBR kullandığı yerlerde , UEFI GPT kullanır. Bazı UEFI tabanlı ana kartlar arıza korumalı bir yönteme sahiptir. Bilgisayarı her başlattığınızda, diskte MBR veya GPT olup olmadığını kontrol ederler. GPT bulamazsa, modlarını MBR’yi desteklemek için değiştirirler. Anakartınızda bu özellik yoksa, diski MBR’den GPT’ye dönüştürmelisiniz .

Not: Bilgisayarınız 5-15 saniye içinde açılırsa, Bilgisayarınızda sorun olmadığı anlamına gelir. Son BIOS Saati yalnızca bir sayıdır ve donanım yapılandırmanıza bağlıdır. Donanım ayarlarını değiştirerek bunu birkaç saniye geliştirebilirsiniz, ancak önemli değildir.

Geri
Yukarı