Sony Vaio Isınma Sorunu

Fan, termal macun kalitesi, uygulaması ve montajında sorun yok ve ısınma sorunu varsa soğutucu bloğu değiştirmeyi düşünebilirsiniz, bir tek o kalıyor.
98 derecede işlemci frekans düşürüyor mu düşürmüyor mu? Bu önemli, benim 2 önceki laptobumda i7-3630QM stres testinde 95 olsa da frekansı en üst seviyedeydi, ona normal diyebilirim. Abinin laptobundaki durum nasıl? İşlemcisi?
İşlemci veya GPU'da bir sorun yok tam verim alabiliyoruz. Normalde geçen hafta bilgisayar 98 dereceye ulaşmıştı ben testi kapatmıştım. Bugün ise fan sorunsuz değiştirildi ve sorunsuz bir şekilde bilgisayar montajlandı. Windows en baştan kuruldu ve tüm sürücüler güncelleştirildi. Ne yaptıysak yapalım 78 dereceyi geçemedik stres testinde. Çok iyi bir ilerleme var ama 78 derece halen yüksek diye düşünüyorum. Ama bilgisayarda soğutmaya dair en ufak hata kalmadı. İlk aldığımız zamandan beri ısınan bir bilgisayar. Çünkü standart Vaio'lara göre daha büyük kasası var ve içinde sadece 1 soğutucu var. Bir laptop soğutucu ile artık daha da stabil bir sıcaklık alacağımızı düşünüyorum.

Hocam bilgisayara bugün Zula indirip bir test yapmak istedim. Geçen sene olan sorun yeniden nüksetti. Oyuna girince bilgisayar direk kapanıyor. Acaba ısınma problemi mi var diye düşündüm ve Afterburner kullanarak oyun içi değerleri takip ettim. Ne CPU ne GPU hiç bir ısınma sorunu yok. Sonrasında acaba harddiskimde bad sector veya başka bir problem mi var dedim ve oyunu SSD'ye taşıdım. Ama aynı sorun gene oldu. Bu neyden kaynaklı olabilir. İnternette bazı yerlerde PSU ile alakalı sorun olabileceğini diyenler var, bazı yerlerde ise PSU kaynaklı değil darboğaz ile alakalı olabileceğini diyenler var. Afterburner ile oyuna girince GPU kullanımı %10 işe %70 arasında hep gidip geliyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Adaptör almadan önce aynı voltajda ve min. aynı akımda yani akım daha fazla da olabilir, adaptör ile deneme yapmak mantıklı olur, ısınma kesin yok diyorsan.
Hocam en son GPU termal pedler de yenilendi. Bilgisayar eskiden oyuna girer girmez kapanırken şimdi yarım saat oyun oynadıktan sonra kapanıyor gibi. Isınmadan kaynaklı değil demiştim ama görünen o ki ısınmadan kaynaklı. Laptobun altına bazı destekler koyarak yerden yükselttim ve bilgisayar hiçbir şekilde oyun esnasında kapanmaz oldu. Bu kadar eziyeti çekmek yerine bir bilgisayarcıya vermeyi düşündük ama şehrimizde termal ped var mı diye aradığımız 11 bilgisayarcının 11'inde de termal ped yoktu ve üçü termal ped ne cevabını verdi. Geçtiğimiz sene de iki bilgisayarcıya iyi bir para vererek yaptırdığımız halde bu sıkıntılarla uğraşıyoruz. Kafamıza göre bir bilgisayarcı bulup veremedik. İş başa kaldığı için yaklaşık 20 gündür bayağı uğraş verdik. Artık son olarak kaliteli bir laptop soğutucu alarak kullanıma devam edeceğiz. Tekrardan yardımlarınız için teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı