Elektronik Sony WH-1000XM5 Gürültü Engelleyicili Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık - 7.431 TL

Arkadaşlar ürünün 400 € satış fiyatı var. Kur farkından dolayı paranız değersiz diye ürünü kötülemeye ya da bu ürünü alanın "aklından şüphe duyarım" demek yerine 400€ neden 7500 TL yapıyor bunu sorgulamanız daha iyi olacaktır.

WH-1000xm4 kullanıyorum uzun bir süredir gayet memnunum. XM5'i de deneme fırsatım oldu bir süre gayet memnun kaldım ama geçiş yapmaya değecek kadar iyi bulmadım. Ayrıca çok fazla seyahat eden birisiyim ve XM4'deki katlanabilme özelliği çok büyük pratiklik sağlıyor. Bu özellik XM5 de mevcut değil.

XM5 ses profili olarak tizleri bir tık daha berrak ve bassları daha sert vuruyor. Konuşma kalitesi açısından ise XM4'ün fersah fersah üstünde kalıyor. XM5 çıkana kadar XM4 piyasanın en iyi ANC performansını sunuyordu ki XM5'den sonra hâla en iyisi odur. XM5 de düşük frekans sesleri daha iyi bastırabiliyor.

Umarım alacak olanlara yardımcı olur.

Bluetooth bir kulaklık ses anlamında giriş seviyesi olmaya zaten mahkum, Bluetooth teknolojisi hala yüksek Hz ve Bit değerindeki FLAC, DSD gibi formatları kablosuz çalabilecek kadar veri aktarımı yapamıyor. Profesyonel seviye kulaklıklar yüksek empedans değerine sahip olur ve istisnasız şekilde kablolu olurlar. Stüdyolarda Audiotechnica, Beyerdynamic, Sennheiser gibi markalar bu işin piridir. Sony de üretir tabii pro seviye kulaklık ama onlar da MDR serileridir ve tekrar belirtmek gerekir, kabloludur.

Bu kulaklığın muadili Bose Quietcomfort 45, AirPods Max tarzı taşınabilir ve premium (pro değil premium) ürünler olur. Onlar da bu fiyatlardadır ve siz ulaşamasanız da dünyada deli gibi satmaktadır.

İki sene önce bu seriden WH-1000XM3 aldım ve hala kullanıyorum. Özelliklerine bakmadım ama M3 modelinden atla deve bir fark olacağını sanmıyorum, sonuçta Sony ar-ge'nin kralını yapsa bu seride Bluetooth teknolojisine göbekten bağlı. Eğer evde, sokakta, uçakta, toplu taşımada "dış dünyadan soyutlanmak" istiyorsanız M5'e gerek yok M3 alıp geçebilirsiniz, fiyatı bunun yarısıdır, ürüne kefilim. Eğer "kaliteli ses duymak" istiyorsanız önce bir DAC veya kulaklık anfisi alacaksınız, sonra Beyerdynamic DT770 Pro alacaksınız ve DSD formatında 192Hz/24Bit kaydedilmiş müzik indirip dinleyeceksiniz. Çok dediğiniz 7500 TL odyofil dünyası için fındık fıstık parasıdır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı