Soy ağacının nereye uzandığı nasıl öğrenilir?

selarda6

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu konu beni cok düsündürüyor. Benim soyadim selçukoğulları. Kimsede yok ve ben halen gercekten dedelerimin nereden göc ettigini bilmiyorum. Daha dogrusu arastiramiyorum da. Bu soyismini internete verdim, komik ama tuhaf. Google'da 7 8 sayfa cikti. Yani cok degil ve bunlar da sadece internette benim köylülerimden gelen bilgilerdi. Nasıl arastiracagim bilmiyorum. Yardimci olunursa sevinirim veya siz biliyorsanız yazarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bu konu beni cok düsündürüyor. Benim soyadim selçukoğulları. Kimsede yok ve ben halen gercekten dedelerimin nereden göc ettigini bilmiyorum. Daha dogrusu arastiramiyorum da. Bu soyismini internete verdim, komik ama tuhaf. Google'da 7 8 sayfa cikti. Yani cok degil ve bunlar da sadece internette benim köylülerimden gelen bilgilerdi. Nasıl arastiracagim bilmiyorum. Yardimci olunursa sevinirim veya siz biliyorsanız yazarsanız sevinirim.

Soyadı kanunu çıktığında herkese lakapları, meslekleri, dede isimleri vb. yöntemlerle soyadları verildiler. Muhtemelen size de aile büyüklerinizden Selçuk isimli biri nedeniyle Selçukoğulları şeklinde bir soy adı verildi.

e-Devlet'ten yapılan soy ağacı araştırması güvenilir bir bilgi vermese de işe yarar. Malumunuz Türk memuru iş güzar ve işten kaçan tiplerden oluşur. 20 yıl öncesine kadar soy bağları konusunda herhangi bir hassasiyet yoktu. Şahsen kendi T.C Kimlik kartımda olan bilgilerden adım ve soyadım hariç tamamı hatalı. Nüfus memuru doğum tarihi, doğum yeri, kütük vb. bilgileri kafasına göre doldurmuş. 50 yıl sonra beni merak eden bir torunum olursa, bu kayıtlardan benimle hiç alakası olmayan bilgileri öğrenmiş olacak ve ona inanacak. Bu nedenle de senin de soyağacından elde ettiğin bilgilerin güvenilirliği oldukça zayıf.

Yine de bu metot ile yola çıkacak olursan ve daha eski tarihlere de gitmek istersen Osmanlı arşivlerinde tapu kayıtları, mahkeme kayıtları vb. arşiv belgeleriyle eskilere doğru gitmen mümkün. Bunları da yapabilmen için Osmanlıca bilmen gerekiyor şayet ailen Osmanlı vatandaşı ise.

Özetlemek gerekirse bir miras arayışı kaygın yoksa soyunun nereye dayandığının hiçbir önemi yok. Yüzlerce yıl önce ölmüş atalarının sana bir faydası yok. Ortalama 80 yıllık ömründe dünyaya bir çivi çaktıysan o çiviyle hatırlanırsın.

Yeterli paran varsa DNA analizleriyle genlerinin hangi toplumlara daha yakın olduğunu öğrenebilirsin. Bu çalışmalar da genelde hayal kırıklığıyla sonuçlanıyor. Kendisini Türk bilenler ermeni çıkıyor, kürt bilenler Türk çıkıyor vs. İçinde bulunduğu kültür birliğine aslında biyolojik olarak uymadığını görmek insanlarda hayal kırıklığı yaratabiliyor.

Orta asyadan göç edenler kendilerini biliyor zaten onlar soy ağacını kendi elleriyle tutuyorlar atadan toruna geçiyorlar. Dedene sor o bilir bilmiyorsa da zaten bu topraklardansınızdır ya da buraya geleli baya uzun süre geçmiştir.

Orta Asya'dan göç edenler kendilerini biliyor zaten onlar soy ağacını kendi elleriyle tutuyorlar atadan Tor'una geçiyorlar. Dedene sor o bilir bilmiyorsa da zaten bu topraklardansınızdır ya da buraya geleli bayağı uzun süre geçmiştir.

Dedem ben küçükken lösemiden öldü babamda hiç bilmiyor bazı arkadaşlar e devlet diye yazmışlar zaten ilk baktığım yer e devlet 1800 yıllarına kadar gösteriyor

Geri
Yukarı