Splitter kullanmamın internet hızımı 250 katına çıkartması

creameth

Hectopat
Bundan 1.5 ay önce Türk Telekom altyapısı üzerinden kullanmak üzere Superonline'dan VDSL 50 Mbps paketi satın aldım. Aldığım günden beridir internet bağlantımın gün içerisinde sıklıkla 2Mbps gibi hızlara düşmesinden dolayı Türk Telekom ve Superonline arasında mekik dokuyorum. Sorunu düzeltmek için saha dolabı kontrolü, bina içi dolaba gelen hız kontrolü, eve giden kablolama kontrolü ve modem değişikliği yapıldı.

Bina içi dolaba gelen hız :

WhatsApp Görsel 2023-10-21 saat 10.18.14_e9dcd409.jpg

Dünden itibaren internet hızım 2Mbps üstüne hiç çıkmayınca bu sorunu kayıt altına almak için testmy.net uygulaması ile internetime 5Dk'da bir hız testi yapmaya ve bunları kaydetmeye başladım. Bu sabah CRC değerlerime baktığımda aşağıdaki değerleri gördüm.

CRC_25.10.2023.png

Download SNR'nin 9.6 dB olması dikkatimi çekti ve internette biraz gezindikten sonra TurkNet'in sayfasında splitter bağlama önerisini gördüm. Evimde olduğu için denemekten ne kaybederim diyerekten bulup bağlantısını yaptım. Bunun sonucunda ise aldığım değerler şu şekilde.

nocrc_25.10.2023.png

Her ne kadar SNR değerlerimde büyük bir değişim olmamış olsa da internet değerlerimdeki değişim ise şu şekilde:

speedtestresults10hr.png

Bunun neden kaynaklandığı hakkındaki tezim ise şu yönde, elektrik tesisatını yapan abimiz ikisi de kablo geçireyim aynı yerden diyerek elektrik kablolarını internet kabloları ile aynı yerden geçirdiğinden dolayı em interference yaşanıyor. Splitter'ın ADSL çıkışı teknik olarak high Pass filter görevi gördüğü için em interference'ı telefon çıkışına yönlendiriyor. Ama tabii ki kablolara yapılan eklerden dolayı da bu sorun oluyor olabilir. Tesisat içeriden geçtiği ve apartman ahalisi dışarıda kablo görmeyi sevmeyeceği için bunu test edemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı