SQL veritabanı için web servis gerekiyor mu?

aqwe4763

Centipat
YouTube'da izlediğim bir Android uygulamasında veriler Json'da tutuluyordu. Tabi bunun öncesinde Node.js kullanarak Express modülü ile gelen http isteklerine(ekleme, silme, listeleme gibi) göre geriye Json döndüren bir sunucu yazıldı. Eğer ben verileri saklamak için Json yerine mesela postgresql kullanmak isteseydim bağlantı kurabilmek için yine bir servise ihtiyaç duyar mıyım yoksa Java'nın sağlamış olduğu birkaç kütüphane ile (C#'daki sqlconnection kullanımı gibi) bu bağlantıyı sağlayıp sorgu gönderip veri alabilir miyim? Soru size saçma gelmiş olabilir web konusuna pek hakim değilim, şimdiden mazur görün.

Node.js gerek bile yok kendin python socket ile sunucunu kurabilirsin sonra python ile sql, json, xml vb. depolama modüllerini kullanabilirsin. Python kodlaması Node.js'e göre daha kolay olduğu için öneriyorum.

Uygulamanın eğer arka yüze(back-end) bağlanmasını istiyorsan bir REST API kullanman gerekiyor. Orada gördüğün web servisinin kullanım amacı sunucu ile uygulamanın iletişimini sağlamak. Sunucudan alacağın tüm veriler için bir web servis kullanman gerekiyor. Bu ister veritabanı ile ilişkili olsun ister olmasın. Veritabanı ile ilgili olan işlemleri sunucu halledeceği için veritabanına bağlı olması gereken tek kaynak orası.

Java için JDBC driver kullanmanız gerekiyor SQL ile bağlantı sağlamak için.
Örn mySQL için mySQL'in JDBC driverını import edip C# da olduğu gibi Connection, Statement, Queryler hazırılayabilirsiniz.

Örn mySQL için mySQL'in JDBC driverını import edip C# da olduğu gibi Connection, Statement, Queryler hazırılayabilirsiniz.
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Veritabanı ile sadece localde çalıştığım için bu konu karmaşık geliyor. Ben JDBC kullanarak uzaktaki bir veritabanı sunucusuyla veri alışverişi yapabilir miyim? Yani bildiğim kadarıyla veri alışverişi için belirli protokolleri kullanmak gerekiyor. JDBC bunu arkaplanda kendisi mi hallediyor yani?

Örneğin mySQL için mySQL'in JDBC driverını import edip C#'da olduğu gibi Connection, Statement, Queryler hazırılayabilirsiniz.
Bu asamada, neyi kullanabilecegini degil, neyi kullanmasi veya kullanmamasi gerektigini soylemek daha yerinde olacaktir. SQL baglantisini direkt Android uygulama uzerinden yapmak guvenlik acigi olusturacaktir.

Hayir, mobil uygulamadan direkt JDBC yapmamalisin, herkes sifreni ve baglanti bilgilerini gorur.

DB onune web servis seklinde olur standart mimari.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı