sRGB oranı nedir?

mertakgun

Kilopat
Daha fazla  
Almak istediğim Gaming bir laptopta sRGB oranın %50 civarlarında olduğunu öğrendim. Bu sRGB oranı tam olarak ne işe yarıyor? Sanıyorum Adobe programları için önemli. Ben bilgisayarı yazılım programları ve oyun odaklı kullanacağım, sRGB oranın bu civarlarda olması beni çok etkiler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek görüntü kalitesi ne kadar lazımsa bu oranlar(sRGB, NTSC, DPI-P3 vs.) o kadar önemlidir. Oyunlardan ve izlenen videolardan keyif almak isteyen yüksek renk kapsamına sahip ekran tercih etmelidir. Oranlar yüksekse renkler daha isabetli yani doğala yakın tonlarda çıkar.

sRGB için %50 çok düşük bir oran. Benim nazarımda büro bilgisayar monitörü gibidir.

Almak istediğim Gaming bir laptopta sRGB oranın %50 civarlarında olduğunu öğrendim. Bu sRGB oranı tam olarak ne işe yarıyor? Sanıyorum Adobe programları için önemli. Ben bilgisayarı yazılım programları ve oyun odaklı kullanacağım, sRGB oranın bu civarlarda olması beni çok etkiler mi?
Hocam sRGB bir renk gamutudur. Yani bir sürü renk barındıran bir renk uzayı. %50 ise bilgisayarın ekranı sRgb'deki renklerin yarısını gösterebiliyor anlamına gelir. Bu oran ne kadar artarsa ekran o kadar fazla renk gösteriyor gibi de düşünebilirsiniz. Bu arada %50 çok düşük bir değer.

Geri
Yukarı