Çözüldü SSD sağlığının %99'a düşmesi sıkıntı yaratır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Deva Bulmam

Decapat
SSD veya HDD modeli
GeIL P3L_512GB M.2 SSD
Merhaba arkadaşlar, benim SSD marka modelim üstte yazdığı gibi. 4-5 gün öncesine kadar sağlığı tam gösteriyordu. Bugün CrystalDiskInfo uygulamasını açtım. Uygulamayı açınca aşırı değişik bir bip sesi geldi. "Dırırındın, dırırırınnnn" gibi değişik bir bipleme sesiydi. Ve sağlığı yüzde 99 gösteriyordu.

Sizce bir sıkıntı var mıdır?

Ekran Alıntısı.PNG

Bu arada sıcaklığa takılmayın arkadaşlar, şu an SSD boşta değil. Hem Chrome'dan 4-5 pencere birden açık. Hem de arkada şu an Malwarebytes ile tam tarama yapılıyor. O yüzden sıcaklık bir tık yüksek. Boşta 45 derece ortalama.

Çözüm
8TB üzeri yazma ile %1 kaybetmiş bir cihazdan bahsediyoruz. Gayet iyi bir durumda. Bu %1 kullanım oranını da SSD'nin kendi firmware yazılımı söylüyor. Gerçek anlamda sağlık değildir. Yani sağlık oranı sıfırlanır ama taş gibi çalışmaya devam edebilir. Öte yandan bir elektrik problemi olursa çok daha önceden bozulabilir. Bu şans olayını bir tarafa bırakırsak şu an mükemmel gidiyor. Ölen sektörlerin yerine atamak için tutulan yedek havuzu da %100 duruyormuş. Henüz tam olarak bir yıpranma belirtisi yok.
SSD'lerin yazma ömrü vardır ve üzerine veri yazıldıkça bu ömür azalır. Benim 4 yıllık SAMSUNG SSD'im şuan yüzde 69 sağlıkta ama hala ilk günkü performansıyla çalışıyor.

8TB üzeri yazma ile %1 kaybetmiş bir cihazdan bahsediyoruz. Gayet iyi bir durumda. Bu %1 kullanım oranını da SSD'nin kendi firmware yazılımı söylüyor. Gerçek anlamda sağlık değildir. Yani sağlık oranı sıfırlanır ama taş gibi çalışmaya devam edebilir. Öte yandan bir elektrik problemi olursa çok daha önceden bozulabilir. Bu şans olayını bir tarafa bırakırsak şu an mükemmel gidiyor. Ölen sektörlerin yerine atamak için tutulan yedek havuzu da %100 duruyormuş. Henüz tam olarak bir yıpranma belirtisi yok.

Çözüm
Çok ama çok teşekkür ederim hocam, içimi o kadar çok rahatlattınız ki.... O halde korkulacak bir şey yok. Çok sağ olun.

@Pweck Benim okuma hızı öncekine göre artmış. Ama yazma hızı çok çok hafif düşmüş, böyle 50 MB'lık falan bir düşüş var.

Geri
Yukarı