SSD takıp format atmak

yourockathem

Hectopat
Cooler Master CMP-350 model kasam var. SSD'yi takmam için hangi kablolar lazım? Bazı makalelerde güç ve SATA kablosu gibi kavramlara rastlamıştım. Bu kablolar lazımsa, ikisinin tek bir halde olan versiyonu var mı? Ve şu an sistemim harddisk üzerine kurulu SSD taktıktan sonra BIOS işlemleri ve format hakkında bilgi verir misiniz? Mesela ben sadece C: Sürücüsündeki verileri ve Windows'u silmek istiyorum lakin D: Sürücüsündekiler kalsın istiyorum. Acemiyim kusura bakmayın.

EDIT: Anakartım MSI H81M-P33 bildiğim kadarıyla SATA3 destekliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cooler Master CMP-350 model kasam var. SSD'yi takmam için hangi kablolar lazım? Bazı makalelerde güç ve SATA kablosu gibi kavramlara rastlamıştım. Bu kablolar lazımsa, ikisinin tek bir halde olan versiyonu var mı? Ve şu an sistemim harddisk üzerine kurulu SSD taktıktan sonra BIOS işlemleri ve format hakkında bilgi verir misiniz? Mesela ben sadece C: Sürücüsündeki verileri ve Windows'u silmek istiyorum lakin D: Sürücüsündekiler kalsın istiyorum. Acemiyim kusura bakmayın.

EDIT: Anakartım MSI H81M-P33 bildiğim kadarıyla SATA3 destekliyor.
İkisi tek halde olamaz. Güç kablosu PSU üzerindedir oradan SSD diske bağlarsın. SATA kablosunun ise bir ucunu anakarta bir ucunu SSD diske bağlarsın. Genelde anakart kutusundan 2 tane SATA kablosu çıkar. Hala atmadıysanız orada vardır. Yoksa yeni bir SATA kablosu alın.

SATA kablosu anakartla, güç kablosu PSU'la birlikte gelir. SATA kablon yoksa internetten herhangi bir SATA 3 kablosu alabilirsin.

Format sırasında disk seçimi yaptıracak sana. O aşamaya geldiğinde boyutlardan anlarsın hangisini sileceğini. Sürücü 0 ve Sürücü 1 olarak adlandırılır. Kurulumu yapacağın sürücünün tüm bölümlerini silip devam edersin. Diğerine dokunmazsan içindeki verilere bir şey olmaz.

Temiz kurulumdan sonra BIOS'daki boot önceliğinde en üste sistemi kurduğun diski koyarsın. Technopat Youtube kanalında temiz kurulum videoları var. Videolardaki adımları takip ederek kolay bir şekilde yapabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Daha önce hayatımda sadece 1 kez kendi kasamı topladım. Onunda üzerinden vakit geçti. O yüzden söylediğim şeylerden emin olamıyorum ancak SATA SSD ise SATA kablosuna ve güç kablolarına ihtiyacın var. Güç kablosu güç kaynağından geliyor, SATA kablosunun ise bir ucunu ana kartına, diğer ucunu SATA SSD'ne takıyorsun. Dolayısıyla ikisini aynı anda takabileceğin bir kablo olduğunu düşünmüyorum. Format konusunda ise, format ekranına gelene kadar format büyük bir şeymiş gibi hissettirir. O ekrana girdiğinde ne kadar basit olduğunu göreceksin. Zaten hali hazırda diskin iki parçaya bölünmüş. C ve D olarak. C'yi sileceksin, SSD'den gelen alanı işletim sisteminin kurulacağı alan olarak ayarlayacaksın, Ardından harddiskinde kalan alanla istersen bir E diski açacaksın, istersen de onu D'ye ekleyeceksin. O ekrana geldiğin zaman her şeyin aslında ne kadar kolay olduğunu anlayacaksın.

SATA kablosu anakartla, güç kablosu PSU'la birlikte gelir. SATA kablon yoksa internetten herhangi bir SATA 3 kablosu alabilirsin.

Format sırasında disk seçimi yaptıracak sana. O aşamaya geldiğinde boyutlardan anlarsın hangisini sileceğini. Sürücü 0 ve Sürücü 1 olarak adlandırılır. Kurulumu yapacağın sürücünün tüm bölümlerini silip devam edersin. Diğerine dokunmazsan içindeki verilere bir şey olmaz.

Temiz kurulumdan sonra BIOS'daki boot önceliğinde en üste sistemi kurduğun diski koyarsın. Technopat Youtube kanalında temiz kurulum videoları var. Videolardaki adımları takip ederek kolay bir şekilde yapabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burada dediği gibi diskler C veya D diye değil Sürücü 0 ve Sürücü 1diye görünür ve kaç GB olduğu yazar. Ben hangisinin C hangisinin D olduğunu anlamak için format atmadan önce kaç sileceğim diskin GB olduğuna (ya da kaç GB boş alan olduğuna) bakıyorum. Size de tavsiye ederim.

Kasa içi fotoğrafta göründüğü gibidir. Cooler Master CMP-350 model. SSD takmam için aparata ihtiyacım var mı yoksa aparatsız takılabiliyor mu?

Dosya Ekleri

• cmp350_g5-zoom.png
    cmp350_g5-zoom.png
    350,6 KB · Görüntüleme: 29
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı