SSD'de performans düşüklüğü

İlk olarak SSD'lerin iddia edilen okuma ve yazma hızları, formatlanmamış, yani unformatted halde geçerlidir. Sen SSD'yi NTFS dosya sistemiyle formatladığın anda bir hız düşüşü olur. Ondan sonra üreticiler bu hız testini Windows kurup yapmaz. Özel bir kontrolcü, özel bir işletim sistemi ve özel bir sürücü ile test eder. Uzun sözün kısası, oradaki okuma yazma değerlerine ulaşman imkansız.

SSD'nin zaten asıl olayı bu değildir. SSD'nin olayı, sabit diskten 100 kat daha hızlı olan erişim hızıdır. Sabit disk veriye 12 milisanyiede ulaşırken SSD bu işi 0.1 milisaniyede yapar. İşte SSD'yi sabit diskten ayıran hız da buradan gelir...

SSD'den yüksek performansı almak için:

• Güncel BIOS kullanmalı
  • SSD'nin Firmware'ini güncellemeli
  • SATA 3 portlarını kullanmalı
  • En güncel depolama kontrolcüsü sürücüsünü yüklemelisin.

MSI'ın sitesinden güncel sürümünü indirdim, hata veriyor. Windows 8 yükleyince tekrar deneyeceğim, sorun olursa bakarız çaresine.

- - - Güncellendi - - -

İlk olarak SSD'lerin iddia edilen okuma ve yazma hızları, formatlanmamış, yani unformatted halde geçerlidir. Sen SSD'yi NTFS dosya sistemiyle formatladığın anda bir hız düşüşü olur. Ondan sonra üreticiler bu hız testini Windows kurup yapmaz. Özel bir kontrolcü, özel bir işletim sistemi ve özel bir sürücü ile test eder. Uzun sözün kısası, oradaki okuma yazma değerlerine ulaşman imkansız.

SSD'nin zaten asıl olayı bu değildir. SSD'nin olayı, sabit diskten 100 kat daha hızlı olan erişim hızıdır. Sabit disk veriye 12 milisanyiede ulaşırken SSD bu işi 0.1 milisaniyede yapar. İşte SSD'yi sabit diskten ayıran hız da buradan gelir...

SSD'den yüksek performansı almak için:

• Güncel BIOS kullanmalı
  • SSD'nin Firmware'ini güncellemeli
  • SATA 3 portlarını kullanmalı
  • En güncel depolama kontrolcüsü sürücüsünü yüklemelisin.

Depolama kontrolcüsü derken, Teracopy gibi programlarımı kastediyorsun. Teracopy yüklü bilgisayarımda...

Son düzenleyen: Moderatör:
AFUDOS, DOS altında çalışn bir BIOS güncelleme aracıdır. Windows altında çalışmaz. Windows altında çalışan sürümü AFUWIN'dir.

Kontrolcü dediğim şey, Marvell, Intel ya da Silicon Image tarafından üretilen donanımsal yongalardır.

Of of! çok karışık işler bunlar. Neyse Lisanslı Windows 8'im insin, ona yüklerim artık. :) En son Vista kullanmıştım lisanslı, bunca yıldan sonra lisanlı satın almak değişik geldi. Bünye alışmış beleşe :)

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı