SSD'deki programların sürekli çökmesi

hbwolf

Kilopat
Yer
İstanbul, Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Audio Engineer
SSD veya HDD modeli
SSD: OCZ ARC 100 - HDD: ST2000DM001-1ER164 2000,3
Ekran kartı
Asus GTX970
Anakart
Asus H97 Pro Gamer
İşlemci
i7 4790
Herkese iyi sosyaller,
Olaylar silsilesi uzun zamandır format atmadığım ve sorunsuz kullandığım Windows'umda Google Chrome'nin çökmesi, kapatıp açtığımda direkt olarak çökmeye devam etmesiyle başladı. Uygulamayı kaldırdım tekrar yükledim, tüm dosyalarını temizleyip tekrar yükledim fakat sorun hala devam ediyordu. Son günlerde güncelleme gelmişti bende buna istinadem dedim "herhalde güncelleme sorunlu olarak yüklendi, bahaneyle format atayım." formatı attık her şey iyi güzel, bir iki gün kullandık fakat tekrar aynı problem Chrome ile başlayarak cereyan etti. Dedim herhalde bu versiyonda sorun var bir süre Opera kullanayım. Opera'ya geçtik sorunsuz çalışıyor iyi güzel fakat bu sefer de Steam, Opera'da sekmelerin çökmesi, SSD'de kurulu olan diğer programlarında aynı sorunları göstermesi olarak devam etti. HDD'de olan oyunlar, programlar vs. sorunsuz çalışmaya devam ediyor. Bu durum karşısında nasıl bir önlem almalıyım, bunun düzeltilmesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi gibi sorularla size geldim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, tekrardan iyi sosyaller dilerim.

Not: Ekte SSD'nin sağlık durumunu gösteren ekran resmini paylaştım.

Dosya Ekleri

• resim_2022-06-17_182044333.png
    resim_2022-06-17_182044333.png
    58,5 KB · Görüntüleme: 51
Bir sıkıntılar var, disk için değil ama Windows'un sıkıntısı olabilir. CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve bunları sıra ile yazın:

Kod:
DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
sfc /scannow

Maalesef o disk hatasını nasıl çözüldüğünü bilemediğim için yanlış bilgi vermeyeceğim. Konu açmanız ve araştırmanız daha iyi olacaktır.
Yardımınız için çok teşekkür ederim. DISM komutlarını denediğimde hepsi aşağıdaki hatayı verdi, çalışan sadece sfc /scannow komutu oldu. Birde disk hatasından kastınız başlangıçtaki Check Disk durumundan mı bahsediyorsunuz yoksa genel yaşadığım problemden mi?
Kod:
Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 10.0.16299.15

Error: 0x80004002

An error occurred while attempting to start the servicing process for the image located at C:\.
For more information, review the log file.

Ayrıca "sfc /scannow" komutu %68'de kaldı ve şöyle bir mesaj geldi:
Kod:
Beginning system scan.  This process will take some time.

Beginning verification phase of system scan.
Verification 68% complete.

Windows Resource Protection could not perform the requested operation.

Tam oturmamış olmasından dolayı veya yanlış girişli kablo olmasından dolayı.
7 senedir bu kabloyu kullanıyorum. Pc yerinden hareket etmiyor hareket edeceğini düşünmüyorum fakat kontrol edeceğim. Teşekkürler.
DISM servisini açmanız lazım sanırım, hizmetin ismini bilmiyorum. Check disk durumundan bahsediyorum. Check disk için yeni konu açarsanız daha bilgili cevaplar gelir.
İnternetten araştırarak DISM servisini açıp tekrar bilgilendirme yapacağım. Yardımlarınız için tekrardan çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı