SSD'den HDD'ye geçiş

legendpiesyt

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Yer sıkıntım olduğu için hard disk alma kararı aldım ve 1 TB'lik bir hard disk satın aldım. Bunun dışında 2 SSD kullanıyordum, toplamda yaklaşık 400 GB. İkisi de yerel disk C'de, yani Windows'un kurulu olduğu SSD'deki bilgileri hard diske aktarmak istiyorum. Ancak Windows'un hala SSD'de yüklü kalmasını istiyorum. Sizce bu mantıklı mı? Ayrıca, program dosyaları ve program files X86 gibi dosyaları HDD'ye aktararak Windows'u tek bırakmak mümkün mü? Bunun yanı sıra, dosya bırakmam gerekiyor mu? Detaylı bir açıklama, tavsiye ve yol gösterme konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılarımla.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 SSD'yi Raid olarak mı kullanıyorsunuz ? Eğer programları da HDD'ye atacaksanız bu tarz bir kullanım pek mantıklı olmayacaktır çünkü SSD'nin hızından çoğu zaman faydalanamayacaksınız.Eğer sadece verilerinizi depolamak için kullanıp ya da SSD gerektirmeyen oyunlarınızı oraya atacak olsaydınız mantıklı olurdu epey ancak programları da HDD'ye dahil ettiğiniz an hızınız yavaşlayacaktır.

Windows dosyaları hariç bütün dosyalarını yeni diskine aktarabilirsin sıkıntı olmaz.

Windows dosyalarından kastınız hangileri hocam

Bu ne demek? SSD'ler 2 tane mi yoksa SSD ikiye mi bölündü?

Sonuç olarak en mantıklısı, Windows ve programların C'de olması. Yer sıkıntısı varsa, tüm resim, video, indirdiklerini HDD'de tutarsın. Oyunları diğer SSD'ye yüklersin.

2 SSD'm var birisi 120GB fakat 111 olarak görünüyor diğeri ise 2ye bölünmüş halde 107 ve 190 şeklinde bazı oyunlar 107 GB'lik bölümde bazı oyunlar ise 190'lık 111 GB olan SSD ise Windows dosyasının program files X86 gibi dosyaların belgelerin bulunduğu yer bana karmaşık geldiği için HDD'ye oyunlarımı atıp SSD'leri bilgisayarda ekstra olarak tutmak ve 111 GB'lik SSD'de de Windows dosyalarını tutmak düzenli olabilir ve sağlıklı olur gibi geldi fakat HDD'ye oyunları atmak performansı düşürdüğünü söyleyenler var biraz içimi karartan durum bu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı