SSD'den M.2'ye terfi

Herdems

Yoctopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
CORSAİR MP600 PRO 1TB M.2 / SAMSUNG EVO 860 250 GB
Anakart
ASUS B550M-PLUS WİFİ
2010 model PRO2000 markalı günümüzde halen hızlı sayılabilecek bir bilgisayarım vardı. Şekil A :). 2014'te de Ekran kartı eklemesini yaptım. 2021'de artık yorulmaya başladığını hissettim ve yenilemeye karar verdim.
1 sene önce 250 GB SSD'yi, 6 ay önce de Kasayı aldım, SSD ve emektar sistemimi aktardım.

Sadece SSD yenilemesi yetmeyeceği için daha da geliştirmeye karar verdim. 2022/Şubat ayında Anakart, İşlemci, RAM ve Sıvı Soğutma aldım.

Haliyle bu sistemde oyunlar da rahatlıkla oynanabileceği için indirmelere başladığımda aile resimleri ve düğün videoları gibi silemeyeceğim önemli dosyalardan dolayı hafızam yetersiz kaldı. Zaten ekran kartı hariç tüm sistem eski kablo bile kalmayacak şekilde yenilendikten sonra format şart olmuştu, çünkü Windows 11 için test yaptığımda halen yetersiz ve 6-7 yıllık bilgisayar (tahminimce son format tarihi) olarak görüyordu sistem. Bende bunları fırsat bilip M.2 SSD'ye terfi etme kararı aldım ve 15-20 günlük yaptığım araştırmalar sonunda Corsair MP600 serisinde karar kıldım.

İtopya sitesinde gezinirken sitenin kuruluş yıl dönümüne denk geldim ve piyasada en ucuz 2700₺ olan MP600 Pro 1TB SSD'mi 2000₺'ye satın aldım. Kargo vs. cebelleşmenin ardından 1 hafta sonra dün elime ulaştı.

Çok uzun tuttum ama sorum şu şekilde;
1- Boş halde olan yeni M.2 SSD'ye sistemi sıfırdan kuracağım fakat eski SSD'nin içindeki video resim vb. özel dosyaları (yaklaşık 100-150 GB.) Nasıl aktarabilirim?
2- Sistemi kurduktan sonra M.2 bağlı haldeyken SATA'dan SSD bağlarsam USB veya taşınabilir hard disk gibi dosyaları görebilir miyim?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler, eklediğim linkler ürünlerin birebir aynılarıdır. İlk defa konu açıyorum, kusurum olduysa affola :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle hayırlı olsun. SATA SSD'yi söküp bir kenara koy ardından M.2 SSD'ye Windows kur. Ardından iki SSD'yi bağlayıp bilgisayarı M.2 üzerindeki Windows'dan çalıştır. Dosya gezginine girdiğinde SATA SSD üzerindeki verilerin gözükecek.

Peki gerekli dosyaları kendime aktardıktan sonra eski SSD'yi biçimlendirip ufak tefek işler için kullandığım laptopuma bu SSD'yi bağlayıp klonlayabilir miyim, yani öyle bir SSD boşluğu var mı?
Laptop: HP 250 G6 modeli

Peki gerekli dosyaları kendime aktardıktan sonra eski SSD'yi biçimlendirip ufak tefek işler için kullandığım laptopuma bu SSD'yi bağlayıp klonlayabilir miyim, yani öyle bir SSD boşluğu var mı?
Laptop: HP 250 G6 modeli.

Tek SATA girişi var o da içindeki HDD ile dolu. İstersen HDD'yi söküp SSD takabilirsin. Veya DVD okuyucuyu iptal edip, bir aparat kullanarak hem SSD hem de HDD'yi birlikte kullanabilirsin.

Eski SSD'yi çıkarın ilk olarak. Sonrasında M.2'yi takın. Sonuç olarak 1 disk kalacak.

Format atıp sistemi M.2'ye takın. Sonrasında eski diski takıp istediğinizi yapın.

Teşekkür ederim yarın işlemi gerçekleştireyim. Laptopta da HDD klonlamadan direk boşa çıkan evo 860 SSD'ye temiz bir formatla devam edeceğim. Gerekli bir şey yok zaten.

Boş halde olan yeni M.2 SSD'ye sistemi sıfırdan kuracağım fakat eski SSD'nin içindeki video resim vb. özel dosyaları (yaklaşık 100-150 GB.) Nasıl aktarabilirim?

BIOS'a girip format USB'sini seçin sonra hiçbir şeyi silmeden M.2 SSD'ye kurun Windows'u.
Sistemi kurduktan sonra M.2 bağlı haldeyken SATA'dan SSD bağlarsam USB veya taşınabilir hard disk gibi dosyaları görebilir miyim?

Evet.
SSD'yi sökmek falan hiç gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı