SSD'in faydaları nelerdir ?

Express

Hectopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar SSD almayı düşünüyorum ama ne gibi faydaları olur? Genelde PC hızlı açılır falan diyorlar. Başka yararları yok mu? Oyun hızlandırma, ne bileyim set up hızı falan bunlarla alakası var mı?Yardımınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Misal; oyunda loadingde 50 saniye yerine 15 beklersin.

Bu videoyu izlersen; biraz daha ne demek istediğimi anlarsın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Misal; Oyunda loadingde 50 saniye yerine 15 beklersin

bu videoyu izlersen; biraz daha ne demek istediğimi anlarsın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sağol kardeşim. Biraz da olsa anladım olayı.

Önemli değil dostum, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
Eğer var ise başka sorun yardımcı olmaya çalışırım.

SSD her derde dermandır. Faydaları say say bitmez. Ölü bir bilgisayar nasıl canlanır? Tabi ki SSD ile.

Her derde dermandır vs. abartı oluyor fakat SSD'ler gerçekten gerekli şeylerden biriydi. PC'lerde hareketli parçalar olarak HDD ve soğutma fanları mevcut. HDD'ler mekanik depolama birimleridir. Üstünde plağa benzeyen diskler ve okuma/yazma kafası bulunur. Veriler okuma yazma kafası ile disklere kaydedilir ve gerektiğinde de kafalar hareket edip verilere ulaşır. Haliyle bu işlem SSD'lere göre yavaş olmaktadır. Ekstra olarak da hareketli parçacıklar olduğundan ısınma sorunu, daha fazla enerji tüketimi ve sarsıntı sonucu büyük hasarlar oluşabiliyor. SSD'ler ise HDD'lere göre veri erişimi kat kat hızlıdır, bu sebeple işlemler daha kısa sürede biter. Okuma/yazma hızı da HDD'lerden 3-4 kat fazla olduğundan bu tür işlemlerin de kısa sürede bitmesini sağlar. Hareketli parça bulundurmadığından sıcaklık sorunu olmaz ve az enerji tüketir. Sarsıntı sonrası veri kaybı da olmayacağından ömrü daha uzundur. İşletim sistemi açılış süresini kısaltır, oyunlarda yüklenme ekranının hızlı geçilmesini sağlar, sistemi daha stabil hale getirir, okuma/yazma işlemlerinin kısa sürede bitmesini sağlar.

Yazıyı tam kavraman için de birkaç video:

Merhaba, ben SSD'yi otomatik vitese benzetiyorum. Onsuz da oluyor ama alışınca da bırakası gelmiyor insanın. Pc hızlı açılır, programlar hızlı yüklenir kısacası disk okuma ile ilgili yaptığın her şey daha hızlı gerçekleşir. Bütçen varsa almanı kesinlikle tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı